EDP ​​Renovables ќе обезбеди обновлива енергија на Nestlé во САД

Португалскиот EDP Renovables, подружница на EDP и со седиште во Шпанија, објави 15-годишен договор за купување и продажба на обновлива енергија за 5 постројки на мултинационалната Нестле.

Всушност, тоа ќе обезбеди 80% од потребната електрична енергија снабдување пет од нејзините погони во државата Пенсилванија, САД.

Нестле

Договорот се однесува на производствените погони и Дистрибутивни центри управувана од Нестле Пурина ПетЦаре, Нестле САД и Нестле Вотерс Северна Америка во градовите Алентаун и Механисбург (Пенсилванија).

Пријавено е дека EDP Renovables ќе снабдува 50 мегавати На електрична енергија. Во соопштението, исто така, се нагласува дека за помалку од една година „20% од електричната енергија што Нестле ја користи во САД ќе доаѓа од обновливи извори“.

Покрај тоа, Нестле истакна дека договорот со португалската компанија ќе го дозволи тоа «Намалете ги трошоците за енергија, избегнувајте нестабилност на цената на фосилните горива “и„ останете конкурентни “.

енергијата на ветерот

Според зборовите на директорот на синџирот на снабдување на Нестле Соединетите држави, Кевин Петри: „Нашиот сојуз со EDP Renovables ни помага да напредуваме кон нашата цел за постигнување на влијанието врз животната средина нула меѓу сега и 2030 година и претставува друг пример за процесот на трансформација на нашиот бизнис “, се вели во соопштението на

Со доделувањето на овој договор, EDP Renovables ќе ги прошири капацитетите на својата фарма со ветерници Медоу Езеро VI, лоцирана во округот Бентон (Индијана), каде што португалската компанија е лидер во производството на енергија од ветер

Ветерници

Други мултинационални компании кои се залагаат за обновлива енергија

Нестле не е единствената голема мултинационална што е тоа обложување на обновливи извориМожеме да зборуваме и за Apple, Nike, Amazon, меѓу другите.

Епл и нејзината фарма на ветер

Ибердрола ќе снабдува енергија до технолошката компанија Епл во текот на следните дваесет години, може да се прошири уште 5, преку гореспоменатиот парк. Каде ќе инвестирате минимум 300 милиони на долари.

Целата оваа инвестиција ќе биде преку Компанија Авангрид, Подружница на Ибердрола за обновлива енергија во САД. Треба да се запомни дека гигантот технолошки Apple, е најголемата компанија во светот според вредноста на берзата, со сегашна вредност од околу 880.000 милиони евра.

Apple Store

Договорот вклучува изградба на А. ветерна електрана во округот illилијам (Орегон), кој ќе има капацитет од 200 мегавати (MW), ќе започне да се гради следната година (2018 година) и ќе започне со работа во 2020 година. Инвестицијата за стартување на паркот Монтега изнесува 300 милиони долари (275 милиони евра).

Преку потпишаниот договор, Ибердрола и Епл имаат потпиша долгорочен договор за продажба на енергија, Затоа, компанијата за електрична енергија на чело со Игнасио Санчез-Галан ќе поседува, работи и одржува парк на ветер. Додека генерирана електрична енергија во просториите за следните дваесет години ќе бидат доставени до просториите на Apple.

Инсталација на ветерница

Додадете дека паркот ќе биде лоциран во близина на други средства на компанијата во Орегон, што ќе помогне да се постигне намалување на трошоците (синергии).

Најк

На крајот на минатата година, подружницата на Ибердрола потпиша долгорочен стратешки договор со американскиот производител на спортска облека Најк. Според договорот, Авангрид ќе ја снабдува енергијата на ветерот со американската компанија за време на лследните десет години.

Енергијата ќе достигне до «седиште » од Најк во Брејвертон, Орегон, од парковите Ттинг Junунипер, исто така лоцирани во Орегон и Кањонот Јупитер, во Вашингтон.

Енергијата договорена од Nike изнесуваше 70 мегавати (MW), во споредба со 350 MW од кои имаат и двете постројки.

Ветерна електрана Хуелва

Како што објасни „Најк“, договорот започна минатиот јануари и е дел од заложбата на компанијата да постигне стопроцентно обновување на набавката во нејзините објекти до 2025 година.

Амазон

Покрај тоа, Ибердрола (Авангрид) ја снабдува енергијата на ветерот со гигант за електронска трговија Амазон, преку Амазон ветерната фарма САД Исток, парк лоциран во Северна Каролина, кој веќе е во функција.

Тексас

Сите овие договори ја потенцираат намерата на американските мултинационални компании да продолжат со промовирање на зелена енергија, и покрај релаксирањето на регулативите. еколошките политики започнати од новиот претседател на Соединетите држави, Доналд Трамп, наспроти политиката на неговиот претходник Барак Обама.

Доналд Трамп против климатските промени


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Стивен dijo

    Одлична статија, честитки