Нула згради, енергетски најефикасни

нула зграда со енергетска ефикасност

Денес, за време на изградбата на зградите, од суштинско значење е да се разгледа енергетската ефикасност. Користењето на енергијата треба да биде придружено со добра архитектура што треба да се спроведе. Врската помеѓу енергетската ефикасност и добрата архитектура се повеќе се поврзува.

Ние се обидуваме максимално да ги искористиме енергетските ресурси во зградите за да ја минимизираме потрошувачката и влијанието што се јавува врз животната средина. За да го направите ова, од витално значење е да се организира и да се спроведе планирање во кое енергетската ефикасност е приоритет. Дали сакате да дознаете повеќе за тоа?

Енергетски стратегии

Постои еден вид куќиште кое е дизајнирано да троши многу малку енергија и да гарантира добра употреба и зачувување на ресурсите. Станува збор за т.н. «пасивна куќа« Овие куќи се изградени така трошат многу малку ресурси, максимално искористување на енергијата генерирана од сончевото зрачење, искористување на природните струи на воздухот за ладење и вентилација на домот, добра изолација, постројки за обновување на топлина итн.

Сето ова предизвикува минимизирање на ресурсите и добра употреба на енергија. Но, светот на енергетската ефикасност не застанува во овие куќи, туку напредува уште повеќе.

Нула згради

згради без потрошувачка на енергија

Ова е револуција во енергетската ефикасност во зградите. Овие конструкции трошат точно иста количина или помалку отколку што произведуваат сами по себе. На овој начин, неговата потрошувачка е толку мала што е целосно само-доволна. Всушност, неговиот енергетски капацитет може да оди дури и малку подалеку, исто така, снабдување со други згради во близина. Така, сето ова е можно благодарение на обновливите извори на енергија.

Нула зграда треба да исполни одредени услови за да биде исто толку ефикасна. Првото нешто е да се намали побарувачката на енергија што е можно повеќе. Со мерките за намалување на потрошувачката ќе се намали и трошоците за самите објекти.

Штом домот троши многу малку, можеме само да го изедначиме односот помеѓу потрошувачката на енергија и производството. Така, нашиот дом ќе може да генерира сопствена енергија користејќи обновлива енергија.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.