Нуклеарните централи во Белгија ги вознемируваат Германците и Холанѓаните

Нуклеарна централа

Зелените не се единствените што се грижат за состојбата на белгискиот нуклеарен парк, поради контроверзното пуштање во употреба на два реактори, пред неколку недели, и продолжувањето за 10 години, решено на крајот на 2014 година од страна на Владата, од 2 единици, најстарата, Doel 1 y Doел 2, датира од 1975 година.

Белгиската сага, обележана од низа неодамнешни инциденти, генерално минимизирани од властите и операторот, Eлекторабел, предизвикува сомнежи и кај жителите на Белгија. На почетокот на јануари, неколку холандски опозициски партии побараа од Владата да интервенира со белгиските власти по запирањето, поради технички потешкотии, на Doel 1, лоциран на неколку километри од границата со Холандија.

Проблем на алтернатор Тоа предизвика на 2 јануари, автоматско исклучување на реакторот што беше рестартирано помалку од една недела порано, по 20 години и еден месец неактивност. Друг реактор, Doel 3, Исто така, беше запрено на 25 декември 2015 година, 4 дена откако беше стартувано, поради загуба на вода во генератор на ненуклеарниот дел од централно.

„Нема проблем со безбедност“, Објасни министерот за внатрешни работи, додека еколошката партија беше загрижена од очигледниот недостиг на доминација на„ Електрабел “и нескротливото темпо што се чинеше дека претстои во пуштањето во употреба на објектите.

Се вдоми и недовербата Германија, по овој инцидент што не е прв од ваков вид. На Луксембург, државниот секретар за одржлив развој, исто така, изрази загриженост и побара појаснување во врска со состојбата на реакторот Тиханг. Германските власти претходно повикаа на затворање на оваа единица, лоцирана на 70 км од градот Екс-ла-Шапел, откако некои микрокрикови беа откриени во челичните резервоари на неколку белгиски реактори.

Илјадници микроалвеоли ќе се најдеше од 2012 година во Doel 3 y Тиханг 2. Реакторите мораа да застанат, а тенковите беа подложени на разни тестови на издржливост. Операторот конечно го овласти нивното рестартирање во ноември 2015 година. Антинуклеарно здружение, кое обединува повеќе од 200.000 членови во Белгија, во Земји Ниско и во Германија, сега се обидувате да се спротивставите на оваа одлука. Еколошката опозиција тврди дека белгиските растенија се меѓу помалку сигурен светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.