Нопалот за производство на енергија

El нопал Тоа е култура која е богата со шеќери со високо ниво на алкохол, затоа има многу важни природни квалитети што треба да се користат во производството на биогас или електрична енергија.

Неговиот висок принос е потврден земајќи предвид дека 1 хектар нопал може да произведе 43.200 кубни метри биогас или 25.000 литри дизел, далеку над другите видови на биомаса.

Калорискиот капацитет на нопалот е сличен на оној на природниот гас, но е почист.

За оваа култура не се потребни големи машини или процеси за нејзино одгледување, така што е остварлива алтернатива за производство биогорива или енергија.

Процесот на трансформација на нопалот во биогорива е економски исплатлив, па се очекува голем бум да ја искористи оваа култура како извор на енергија.

Мексико е еден од главните производители на нопал бидејќи е автохтона храна широко конзумирана од неговата популација. Соочена со ова ново сценарио, оваа земја има можност да го зголеми своето производство и да оствари значителни профити.

Нопалот се додава на долг список на земјоделски култури со кои може да се произведе енергија или горива. Важно е да се користат различни култури за да се избегнат монокултури за употреба на енергија бидејќи тие ја оштетуваат животната средина и ги влошуваат природните услови, така што земјата не може да продолжи да се користи.

Употребата на одржливи земјоделски техники и процеси се од витално значење за да може да се произведат горива засновани на земјоделски култури на долг рок.

Бодликавата круша е многу добра суровина за растенијата во биогас затоа што е ефтина и има многу добар принос, но потребни се значителни производства за нивно снабдување.

Оценувањето на капацитетот и условите за производство неопходни за секоја култура е важно при изборот на кој вид култура треба да се користи за производство на електрична енергија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   fsg_etsia dijo

    Како истражувач посветен на проучувањето на нопал како енергетска култура, искрено го ценам постоењето на овој напис, но мислам дека би било препорачливо да се внимава малку повеќе на неговото пишување (за да не се појават недоразбирања) и прегледајте ги потенцијалните податоци за производство на биогас, претерани според моето разбирање, дури и во најдобро можно сценарио.