Ново откритие за плимата и осеката енергија

приливни енергии за обновливи извори на енергија

Плимната енергија е вид на обновлива енергија што, како што сугерира нејзиното име, ја користи разликата во нивото на морето предизвикана од плимата и осеката за да добие енергија. Сепак, тоа е вид на обновлива енергија што сè уште е многу малку развиен поради ниското производство и тешкотиите да се добие енергија на профитабилен начин.

Сепак, благодарение на проектот финансиран со средства од Европската унија, FLOTEC успеа да произведе турбина за добивање енергија од плимата и осеката со перформанси многу слични на оние на турбините на ветер во странство. Ова е рекорд во историјата на обновливи извори на енергија и, пред сè, добри вести за генерацијата на чиста енергија во иднина.

Развој на ефикасна турбина

подобрени турбини за плима

Турбината развиена од FLOTEC (комерцијализација на плимата и осеката на енергија) Можеше да генерира повеќе од 18MWh (мегават часови) во XNUMX-часовен непрекинат тест период. Ова достигнување значи дека плимната енергија може да добие основа на меѓународните пазари за обновлива енергија, бидејќи е скоро еднаква на ефикасноста како оф-шор турбината на ветер.

Енергијата што се генерира од плимата и осеката може да се добие на сличен начин како што се прави со офшор фарми со ветер, но со турбини потопени во вода. На овој начин, благодарение на поголемата густина на вода во споредба со ветерот, можно е да се искористи движењето на водата генерирана од плимата и осеката.

Плимната енергија има голем енергетски потенцијал доколку се развие и испита подетално. Сепак, досега неговиот потенцијал тешко еволуирал во споредба со другите сектори на обновлива енергија како што се сончевата и ветерот. Ова во голема мера се должи на фактот дека морското опкружување бара капацитетите за производство на енергија да имаат потрајна опрема, отпорна на корозија произведена од сол, немајќи влијанија врз морската фауна и флора и се отпорни на екстремни временски прилики, итн. Затоа, дека подобрувањето на технологиите во плимната енергија е поскапо и потешко од останатите.

Проект за подобрување на моќноста на плимата и осеката

подобрена е турбина за производство на плима и снага

Овој проект беше финансиран со европски фондови ФЛОТЕК кои беа создадени за да се подобри и искористи потенцијалот за производство на електрична енергија што можат да го имаат океаните. И плимната енергија, брановата енергија и крајбрежниот ветер, се видови на обновливи енергии кои можат да помогнат во подобрувањето на екосистемите, можат да помогнат во борбата против климатските промени, да создадат нови работни места и многу да развијат технологија за обновливи извори.

Проектот, исто така, се обидува да демонстрира дека подобрувањето во технологијата на плимната енергија може да помогне да се намалат трошоците и ризиците, да се подобри сигурноста на снабдувањето со енергија и да се воведе овој вид енергија во комерцијална рамка за да се вклучи во електричната мрежа на цела Европа.

Плимната турбина што е развиена, што е скоро исто толку ефикасна како и морската турбина, Тој е дизајниран да трае повеќе од 20 години и може да биде прицврстен на скоро секаков вид на морско дно, се додека е длабок околу 25 метри. Во април оваа година, турбината SR2000 успеа да генерира два мегавати максимална моќност. Сепак, проектниот тим работи на подобрување на ефикасноста и успеа да генерира 18MWh. Со цел да се подобрат перформансите на турбината, тие го зголемија дијаметарот на роторот од 16 на 20 метри. Ова предизвика 50% зголемување на производството на електрична енергија. Програмата тестот тече во Европскиот центар за морска енергија (ЕМЕЦ) во Оркни, Шкотска (Велика Британија), каде комерцијалната технологија беше поврзана со мрежата за напојување на Оркни за да се извезува енергија во фази.

Проектот, исто така, истражува зголемување на енергијата и хидродинамичката ефикасност со цел да се намалат трошоците и одржувањето. Како што можете да видите, ова е пресвртница во историјата на плимната енергија, што ќе направи јаз во конкурентноста со остатокот од обновливи енергии секој пат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Мануел Гарсија (@ TURBOMOTOR2000) dijo

    Има доволно чиста енергија за повеќе од покривање на потребите на „човекот“, она што ни недостасува е „машината“, која е способна ефикасно и профитабилно да ја собира и концентрира.