Новите непознати извори на енергија

Диња

Зад терминот метанизација крие природен процес на деградација на органската материја во отсуство на кислород. Ова произведува гас и затоа моќ. Многу компании денес ја користат оваа техника за да се ослободат од својот отпад, користејќи нови, непознати извори на интересна енергија.

Расипани дињи

Секоја сезона, една овошна компанија во Франција наоѓа 2000 тони дињи дека не можат да продаваат. Сепак, управувањето со овој отпад има приближна цена од 150.000 € годишно за транспорт и третман. Во 2011 година, компанијата се здоби со единица за метанизација развиена од белгиска компанија, ГринВат. Принципот е едноставен. Оштетените или расипани плодови се ставаат на место каде што се деградираат од бактерии кои даваат биогас. Произведената енергија се препродава, додека топлината се користи во самата фабрика.

Расипани моркови

Истиот принцип се случува со моркови. Француска група, еден од европските лидери во одгледувањето на морков, инаугурирана во 2014 година единица за биометанизација, исто така развиена од компанијата ГринВат. Групата произведува енергија за еднаква на 420 домови.

Енергија од сирење

Сирењето има и несомнени својства. Сојузот на производители во областа Савој, Франција, во октомври минатата година ја инаугурираше единицата за трансформација на лактосерум, жолтеникавата течност генерирана од производството на сирење. Покрај производството на путер, овој елемент е и извор на енергија преку процес на metанизација. Оваа единица треба да дозволи производство на близу три милиони kWh енергија годишно, што е еквивалентно на потрошувачката на електрична енергија од 1500 жители.

Измет од човекот

Многу посебен автобус патува низ улиците на Бристол, Во Англија. Оригиналноста на возилото е тоа што циркулира благодарение на човечките измет. Тоа е зелено гориво бидејќи испушта 80% јаглерод диоксид и помеѓу 20 и 30% од диоксид јаглерод помалку од дизел мотор. Овој биобус може да помине до 300 км благодарение на годишниот природен органски измет на 5 лица. Соочена со успехот на својот пилот проект, компанијата GENeco штотуку покрена барање за финансирање до Владата за развој на својата мрежа за чиста енергија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   касааламеда dijo

    Постојат многу предности на биогасот. Може да се користи како снабдување со енергија во надвор од шпицот, бидејќи не му треба сонце или ветер за да го произведе и не му требаат батерии за да го акумулира.