Новите турбини на ветер без нож

ветерни турбини без сечила

Во претходниот пост зборувавме за проблемот со отпад генериран од лопати на ветерници на фарми со ветерници. Во блиска иднина ќе мора да се лекуваат повеќе од 4.500 сечила и искористете ги тие материјали.

За да се избегнат влијанијата што ги имаат сечилата врз птиците, визуелното влијание, заштеди на материјал и избегне создавање отпад, проекти на ветерни турбини без сечила. Како може една ветерна турбина да генерира ветерна енергија без сечила?

Проект без врти од вител

Ветерска турбина

Овој проект се обидува да ги развие сегашните турбини на ветер со 3 сечила во турбини на ветер без сечила. Во случај да има какво било сомневање во врска со тоа, овие турбини на ветер се способни да создаваат иста енергија како и конвенционалните, но со заштеда на трошоците за производство и избегнување на влијанијата на сечилата.

Бидејќи нема ножеви, неговиот начин на генерирање енергија, како и нејзината морфологија и дизајн се тотално различни од сегашните. Одговорни за проектот Вортекс се Давид Суриол, Давид Јанез и Раул Мартин, партнери во компанијата Deutecno.

Ова намалување на сечилата нуди предност за заштеда на материјали, транспорт, изградба, трошоци за одржување и, исто така, генерира 40% повеќе енергија со истите пари што се инвестираат во конвенционални.

Од 2006 година, кога беше презентиран првиот патент за овој дизајн, се работи на подобрување на овие ветерници. За да се тестира ефикасноста и ефикасноста на производството на електрична енергија, изграден е тунел за ветер за да се тестира и симулира реалноста. Докажано е прототип ветерна турбина висока околу 3 метри.

Карактеристики на ветерната турбина

вртлог без нож

Овој уред е составен од полу-крут вертикален цилиндар, кој е закотвен на земјата и чиј е материјалите се пиезоелектрични. Се сеќаваме дека пиезоелектричните материјали можат да го претворат механичкиот стрес во електрична енергија, а електричната енергија во механички вибрации. Кварц е пример за природен пиезоелектричен кристал. Потоа, електричната енергија се генерира од деформацијата што ја доживуваат овие материјали кога влегуваат во резонанца со ветрот. На разбирлив начин, работи како да е безбол палка наопаку, наопаку и занишана.

Она што се обидува да го постигне турбината на ветер е да го искористи Уличен ефект на вортексот на Фон Каран. Улична вртлошка улица Фон Карман е повторувачки образец на вртложни вртлози предизвикани од нестационарно одвојување на слојот на флуидот додека поминува над потопените тела. Со овој ефект, ветерната турбина може да осцилира од една на друга страна за да може да ја искористи кинетичката енергија што се создава и со тоа да ја претвори во електрична енергија.

Предности на ветерни турбини

Некои од придобивките на овие нови ветерни турбини се:

 • Тие не создаваат бучава.
 • Тие не се мешаат во радарите.
 • Пониска цена на материјалите и склопување.
 • Пониски трошоци за одржување.
 • Го намалува влијанието врз животната средина и влијанието врз пределот.
 • По ефикасен. Произведува поевтино чиста енергија.
 • Работи со поголем опсег на брзини на ветер.
 • Тие зафаќаат помалку површина.
 • Птиците се безбедни од летање околу вас.
 • Јаглеродниот отпечаток е намален за 40%.
 • Тие се идеални за постројки во морето поради нивната едноставност во инсталацијата и одржувањето.

Со оваа револуција на енергијата на ветерот, пазарите ќе го зголемат снабдувањето со овие нови турбини на ветер кои заштедуваат трошоци и го одржуваат истото производство на електрична енергија. Целосна пробна инсталација ќе заврши до крајот на оваа година, што ќе се комбинира со соларна енергија за напојување на домовите во Индија.

Покрај тоа, проектот ја имаше поддршката од Репсол и уште дванаесет приватни инвеститори кои се одлучија за развој на енергијата на ветерот и овој револуционерен изум. Пазарната цена би била околу 5500 евра за турбина на ветер висока 12,5 м. Но, целта е да се изгради 100-метарски Вортекс до 2018 година, бидејќи колку е повисока турбината, толку повеќе перформанси ќе има и повеќе енергија ќе генерира.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.