Моќ на бран без прекин со WaveStar

Дизајн на проект Wavestar

Проектот WaveStar ќе даде моќност на бранот, односно енергија генерирана од движењето на брановите (ако сакате да добиете повеќе информации за овој вид на енергија што можете да ја видите „Разлики помеѓу плимата и брановата енергија“) непрекинато.

Дали знаете за кој било случај во кој некој надвор од која било компанија има брилијантна идеја и не останува во ништо поради недостаток на ресурси или во најдобар случај компанија ја купува идејата?

Па ова е она што се случи, двајца браќа кои сакаат едрење тие инсистираа да ги искористат „моќните сили под морето“ како што цитираат и предизвика WaveStar.

Оваа пионерска иницијатива Тој е способен да генерира бранова енергија без прекини. Покрај тоа, дел од предноста е што тоа го прави со отпори никогаш досега видено временски непогоди што, на крајот на краиштата, е еден од главните проблеми со кои се соочува добивањето и користењето на оваа обновлива енергија.

работа

Браќата Хенсен (Нилс и Келд Хенсен) ја имаа таа искра, таа брилијантна идеја која, по 10 години истражување, се роди WaveStar, одговарајќи на предизвикот за редовно претворање на зафаќањето на енергијата на бранот што се случува секој 5 и 10 секунди за брановите.

Ова се постигнува благодарение на системот на подводни плови плови кои одат нагоре и надолу наизменично, што го прави возможно за добивањето моќ не запира и покрај осцилациите произведени од брановите.

Шема на пловила

Енергијата собрана од овие плови се пренесува на генератор кој произведува електрична енергија преку a хидрауличен механизам.

 

бувави arвезди

WaveStar Не само сака се постигне стабилно производство на енергија од бран но исто така и постапката покренува a голем напредок во најтешките временски услови како што претходно коментирав.

Ова главно се заснова на безбедност на структурата, кои се опремени со анти-бурен систем со што се гарантира одржување на опремата.

Компанијата посветена на овој проект ги купи правата од идејата на браќата Хенсен кои работат како консултанти кои го поддржуваат проектот.

Оваа компанија посочува дека, „Енергијата на брановите ќе игра фундаментална улога во обезбедувањето енергија на иднината, но само машините што можат да издржат на најтешките бури ќе можат да преживеат“.

Кон иднината

Од друга страна, WaveStar не само што ќе остане тука, туку има за цел да ги постави темелите вистински енергетски паркови и со тоа искористете ги различните извори на обновлива енергија.

Лоран Маркиз, технички менаџер вели, "Може да бидат ветер и бранови, но и соларна енергија… “, а целта на проектот ја гледа во„ изградбата на првите паркови во кои се наоѓаат системите за фаќање енергија од морето околу ветерните турбини. Ако брановите и ветрот се соединат, сите победуваат “.

WaveStar засега го обновувате системот за надградба и го зголемувате бројот на плови / плови по години мерење на резултатите од предлогот за зголемување на зафаќањето на енергијата на бранот.

Apoyo

Исто така, компанијата го праша Европската унија вашата поддршка преку програмата Хоризонте 2020 со цел да се изгради првиот прототип од големи размери.

За истата цел, основан е конзорциум во кој Универзитетот во Кантабрија меѓу другите институции.

„Подготвени сме да изградиме систем од големи размери“, вели Маркиз, кој во збирот на различни извори на одржлива енергија го гледа енергетскиот одговор на иднината. „Треба да учиме едни од други. Наместо да се натпреваруваме, мораме заедно да градиме нов ветувачки концепт за иднината “.

За крај, ви оставам многу кратко видео од околу 40 секунди, каде што тие на сумиран начин ја објаснуваат операцијата (на англиски) во исто време дека можете да ги набудувате знаците и целата опрема на WaveStar.

Ако овој проект продолжи и се гради во големи размери, додавајќи други обновливи енергии како што се ветер, па дури и соларна, може да се каже дека добивањето алтернативни енергии ќе може, не само со овој проект, туку и со многу повеќе, да обезбеди процент од многу високата популација.

Од тука им благодарам на сите оние луѓе кои ги имаат овие прекрасни идеи што ни овозможуваат да имаме подобра иднина и да бидеме понезависни од фосилните горива.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   јас самиот dijo

  Гледајќи ја објавата и потсетувајќи ме дека принцот од Астуриас ќе биде отфрлен за 2 милиони евра и дека никој веќе не помислува да го користи како платформа за енергија, тоа ми дава дека нема глава во нашата политика

  подобра платформа за тестирање гаџети за моќност на бран (кои може или не можат да работат) нема да има,