Негативните ефекти од загадувањето на светлината

загадување на светлината

Обично се зборува за тоа Загадување на светлината или фотозагадување кога вештачкото осветлување е толку изобилство и сеприсутно, што влијае на нормалната и пожелна темнина на ноќта. На овој начин, откако ќе падне ноќта, многу вештачки извори на светлина заземаат од сонцето во урбаните центри, па дури и во помалите градови.

Некои научници го дефинираат загадување светло како што е инфрацрвено, видливо зрачење на зрачење кое се емитува во надворешноста или во надворешноста, и што поради неговата насока, интензитет и квалитет, може да има непријатно штетно влијание врз човекот, врз пределот или врз екосистемите.

La загадување светло Тоа е форма на загадување што малку се предизвикува, бидејќи априорно не е многу штетно за здравјето, кога ќе се спореди со класичното загадување на отпадот, урбаниот смог, канализацијата итн.

Сепак, на загадување светло има последици врз живите суштества и може лесно да се намали.

Од 1830 година, одговорните за осветлувањето на Париз запалија само едно улично светло на две во ноќите со чиста месечина. Операција поврзана со грижата за заштеда и не толку со загадување светло, што сè уште беше многу незначително. Во поново време, Американското здружение на темно небо, кое уште од 1988 година го објави овој феномен познат, кој е засилен во нешто што е навистина штетно, и добро е видливо од сите. Навистина, светлечките точки не престануваат да се размножуваат.

1992 во УНЕСКО Тоа е утврдено во својата декларација за правата за идните генерации, специфичен дел за правото на зачувување на небото и неговата чистота. Во 2002 година, Конгресот на Венеција и Луцерн упати повици до светските влади да го заштитат ноќното небо. Во моментов, ОН има намера да го разгледа theвезденото небо како заедничко наследство на човештвото.

Идентификувајте го загадувањето на светлината

La загадување светло тоа е особено видливо кога небото е покриено со ниски облаци, бидејќи тие рефлектираат и расфрлаат светлина со милји. На овој начин, небото се појавува темно портокалово-розево. Ова е особено видливо кај голема гужва. Нормално, небото треба да биде целосно црно или да го осветлува само Месечината. Кога времето е ведро, и надвор од градот, на небото Тоа е многу поцрно отколку во градот, а присуството на голем град лесно може да се идентификува со промената на нијансата на небото што станува бледо розова и светнува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.