Ливадите се поотпорни на климатските промени кога атмосферата е богата со СО2

Зелена ливада

Екстремни временски настаниКако топлотните бранови и сушите, тие можат да го модифицираат капацитетот за одземање на јаглерод на копнените екосистеми. Благодарение на сеопфатен експеримент на постојана ливада на сред планина, истражувачите за прв пат покажуваат дека збогатувањето на СО2 од атмосферата го подобрува закрепнувањето наливада по овие екстремни настани. Покрај тоа, тој ги забавува негативните ефекти од стресот на вода.

Помеѓу сега и крајот на векот, следењето на климатските промени би довело до зголемување на фреквенцијата и сериозноста на екстремните временски прилики во комбинација со топлотни бранови и суши. Овие климатски крајности би имале негативни влијанија врз екосистемите, конкретно на ливадите, кои се чувствителни на суша и хранат млечни и говедски говеда. Конечно, тоа може да предизвика деградација на почвата, намалувајќи ја нејзината содржина на органска материја богата со јаглерод.

Јаглерод диоксид се зголемува

Во секој случај, зголемување на јаглерод диоксид во атмосферата може да ги ограничи овие климатски ризици. Навистина, СО2 е подлога за фотосинтеза на растенијата и обично ја фаворизира толеранцијата на растенијата кон сушата и акумулацијата на органска материја во почвата.

До денес не се знаеше дали се овие корисни ефекти на СО2 тие можат или не можат да опстојуваат во случај на екстремни временски услови. За прв пат, одговорот на ова прашање е даден благодарение на експериментот. Примероците на ливадите беа подложени на клима како што се очекуваше од 2050 година, потопла и посува, како и зголемување на атмосферската концентрација на СО2 комбинирана, или не, на топлотен бран и екстремна суша.

Суша и топлотен бран

За време на суша и топлотен бран, збогатување во Атмосферскиот CO2 ги забавува негативните ефекти од стресот во вода и термички, одржувајќи ги физиолошките функции на растенијата. Го стимулира растот на корените, овозможувајќи пристап до повеќе вода и хранливи материи во почвата, што го забрзува растот на ливадата од крајот на екстремната клима.

Во текот на овој експеримент, зголемувањето на атмосферскиот CO2 целосно се неутрализира негативните влијанија на сушата и топлотниот бран на асимилација на јаглеродот од ливадата. Оваа студија ја покажува важноста од разгледување на множеството интеракции во проучувањето на влијанијата од климатските промени.

Укажува на тоа дека зголемувањето на атмосферскиот CO2 се зголемува отпорноста на органската материја во почвата, на екосистемите на ливадите и на говедата кои се притоки на екстремен климатски настан од типот на топлотен бран и суша, но не дозволува да се заклучи за кумулативните ефекти на ваквите климатски крајности. Овие кумулативни ефекти мора да се проценат со друга експеримент.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.