Најзагадувачки земји во светот

загадување на воздухот

Глобалното загадување е прилично сериозен проблем кој треба да се реши на фундаментален начин. Кога зборуваме за загадувањето кое го произведуваат двете земји, главно зборуваме за загадувањето на воздухот. Иако постојат различни видови на загадување, загадувањето на воздухот предизвикува сериозни последици ширум светот, како што се глобалното затоплување и климатските промени. На најзагадувачки земји во светот Тие се оние кои испуштаат најзагадувачки гасови во атмосферата.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се земјите кои најмногу загадуваат и какви последици има загадувањето на воздухот врз животната средина.

Загадувањето на воздухот

фабрики кои загадуваат

Ова е прашање кое повеќе не е ексклузивно само за еколошките интереси. Со годините стана дел од секојдневието на сите. Загадувањето на воздухот е широко распространета загриженост, а неговото решение не е во рацете на владите или мултинационалните компании, но секој може да придонесе со зрно песок да се запрат овие последици. Највидлив доказ за загаденоста на воздухот се познатите облаци од загадување кои се собираат околу урбаните центри и се штетни по здравјето.

Постојат и други форми на загадување на воздухот кои не се лесно забележливи или видливи, но имаат и смртоносни последици по здравјето на живите суштества и екосистемите. Овие загадувачи предизвикуваат затоплување и катастрофални последици за планетата. Во нашето откритие за основните причини за загадувањето на воздухот, гледаме дека во текот на илјадници години живот на оваа планета, произведени се токсични емисии.

Токсичните емисии се дел од животниот циклус, но во рамките на природниот опсег. Со други зборови, загадувањето природно не влијае значително врз составот или структурата на екосистемите бидејќи се јавува спонтано. Тоа е дел од циклусот и не се зголемува поради човечката активност. Меѓу овие емисии наоѓаме гасови што се испуштаат за време на вулкански ерупции, но нивните ефекти не биле трајни. Меѓутоа, со доаѓањето на Човечката индустриска револуција и интензивниот раст на населението, се соочуваме со глобален пејзаж на загадување на воздухот.

Секое загадување на воздухот се однесува на присуство на токсични елементи произведени од човековата активност.

Главни последици

земји кои загадуваат повеќе

Како што сите знаеме, последиците од аерозагадувањето се доста бројни. Прво и најнепосредно е зголемувањето и влошувањето на респираторните и кардиоваскуларните заболувања кај луѓето кои живеат во загадените урбани центри. Други, во близина на индустриски извори, тие ги ослободуваат овие токсични производи во атмосферата. Респираторните и кардиоваскуларните заболувања се значително зголемени во сите овие области.

Се проценува дека околу 3% од хоспитализацијата се предизвикани од егзацербации на сродни болести со количеството на загадувачки материи во атмосферата. Најзагадени земји во светот се оние со највисоки концентрации на овие гасови и затоа имаат најголеми влијанија врз здравјето.

Друг сериозен ефект од загадувањето на воздухот е добро познатиот ефект на стаклена градина. Не смееме да го мешаме самиот ефект на стаклена градина со неговото зголемување. Проблемот не е во тоа што постои ефект на стаклена градина (без него, животот не би бил како што го знаеме), туку во тоа што ги зголемува ефектите од овие гасови. Некои од проблемите предизвикани од аерозагадувањето се уништување на екосистемите, големи активности, покачување на нивото на морето, исчезнување на земјиштето, репродукција на инсекти, исчезнување на видовите, Итн

Најзагадената земја во светот

најзагадувачките земји во светот и последиците

Знаеме дека секоја година повеќе од 36 милијарди тони јаглерод диоксид се испуштаат во атмосферата. Тој е главниот стакленички гас одговорен за климатските промени. Патот на емисија на ова гориво главно се должи на загадувачките активности на човекот. Сепак, само неколку од најзагадувачките земји во светот испуштаат огромно мнозинство од овие гасови. Веројатно најзагадувачките земји во светот во последните години се Кина, САД, Индија, Русија и Јапонија.

Кога зборуваме за емисиите на CO2, ние всушност го нарекуваме примарен гас, но исто така се нарекува и метрика. Кога веќе ги знаеме еквивалентните емисии на CO2, веќе можеме да го знаеме јаглеродниот отпечаток на секоја држава, иако логично загадувањето што го произведува не е се, ниту CO2.

Ако не знаеме, треба да знаеме дека сегашните нивоа на загадување не се случиле најмалку 3 милиони години без луѓе на Земјата. Исто така, треба да се запомни дека во тоа време Земјата минувала низ период на многу активен вулканизам.

Според достапните податоци, откриваме дека Кина сочинува 30% од вкупните глобални емисии, додека САД отпаѓаат на 14%. Да анализираме какво е рангирањето на најзагадените земји во светот:

 • Кина, со повеќе од 10.065 милиони тони емисии на јаглерод диоксид
 • Соединетите Американски Држави, 5.416 GtCO2
 • Индија, со 2.654 GtCO2 емисии
 • Русија, со 1.711 милиони тони емисија на CO2
 • Јапонија, 1.162 GtCO2
 • Германија, 759 милиони тони СО2
 • Иран, 720 милиони тони СО2
 • Јужна Кореја, 659 милиони тони СО2
 • Саудиска Арабија, 621 MtCO2
 • Индонезија, 615 MtCO2

Најзагадени земји во светот

најзагадувачките земји во светот

Бангладеш

Бангладеш влезе во рангирањето на најзагадените земји во светот по статусот на висока загаденост. Нејзиниот квалитет на воздухот е многу низок во однос на дозволените нивоа. Постигнати се просечни 97,10 загадувачки честички. Оваа сума делумно се должи на повеќе од 166 милиони луѓе кои живеат во Бангладеш се одговорни за масивните емисии. Токму во последните години индустрискиот сектор во земјата порасна експоненцијално. Има многу фабрики, особено текстилни фабрики, кои произведуваат големи количини на емисии на стакленички гасови.

Саудиска Арабија

Главниот извор на економијата на Саудиска Арабија е екстракција на нафта. Ова е огромен извор на приход и стана еден од нивните најсериозни проблеми. Токму екстракцијата на нафта не само што произведува економски придобивки, туку испушта и големо количество на загадувачки гасови. емисиите на фосилни горива Тие се повеќе токсични и штетни за здравјето.

Индија

Индија исто така влезе во рангот на најзагадувачките земји во светот со висок индустриски раст. Не само што прераснува во индустријата, туку и злоупотребува хемиски ѓубрива. Оваа неправилна употреба на ѓубрива ги контаминираше сите плодни земјишта и водоносни слоеви во кои се складира вода.

Кина

Може да се каже дека Кина е една од водечките земји во светската економија. Сепак, таа е и меѓу најзагадените земји во светот. Токму таа воведе нова свесност и оперативни политики за мерки за спречување и контрола на загадувањето на животната средина. Сепак, големите градови имаат слој на загаден воздух толку дебел што едвај го гледате сонцето. Емисиите на јаглерод диоксид во Кина продолжуваат да ги удвојуваат оние на другите големи земји како САД.

Египет

Кога ќе помислите на најзагадената земја во светот, веројатно не мислите на оваа земја. Така, како и во други земји како Индија и Саудиска Арабија, индустријализацијата на големите старт-ап компании брзо се шири. Овој индустриски развој води до вишок на емисии на стакленички гасови. Египет можеби достигнал нивоа на контаминација, вкупно 20 пати повеќе од дозволеното.

Бразил

Бразил е една од земјите во развој со просперитетна економија. За жал, ваквиот економски развој е поврзан со ниската свест за грижа за животната средина. Ова ниско ниво на концентрација значи дека има и мала акција од страна на владата. Сето ова се собира до масовното уништување на шумите што го претрпе едно од главните бели дробови на планетата, Амазон. Тоа не само што ја зголемува количината на загадувачки гас, туку ја намалува и апсорпцијата на јаглерод диоксид од растенијата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за најзагадувачките земји во светот и најзагадените.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.