Хидроелектричната енергија на Шпанија

Нашата земја има голем хидроелектричен потенцијал, кој се развиваше во текот на повеќе од 100 години. Благодарение на ова, во моментов постои голем, високоефикасен систем за производство на хидроелектрична енергија.

Во рамките на обновливите извори на енергија експлоатирани во Шпанија, на хидроенергија Тоа е најконсолидираната и најзрелата технологија, благодарение на употребата на орографијата и постоењето на бројни брани.

Хидроелектрична енергија

Постојат две типологии за хидроелектрична експлоатација: првата, водни постројки кои фаќаат дел од циркулирачкиот проток низ реката и го водат до централата за да биде турбина, а потоа и се враќаат во реката.

Типично, тие користат ниски опсези на моќност (обично помалку од 5 MW) и сочинуваат 75% од пазарот. Тие вклучуваат "централен канал за наводнување", кој го користи нерамномерност на водата во каналите за наводнување за производство на електрична енергија.

Постројките за стапалата на браната се оние што преку изградба на брана или употреба на постоечка, можат да го регулираат протокот. Тие обично имаат нивоа на моќност поголема од 5 MW и тие претставуваат околу 20% од пазарот во Шпанија. Во рамките на нив се пумпните или реверзибилни постројки, постројки кои, покрај генерирање енергија (режим на турбина), имаат можност да ја подигнат водата до резервоарот или резервоарот со трошење електрична енергија (режим на пумпање).

Сумирајќи, во Шпанија има вкупен капацитет на резервоар од 55.000 hm3, од кои 40% од тој капацитет одговара на хидроелектрични акумулации, една од највисоките пропорции во Европа и светот.

Намали

Историски гледано, еволуцијата на хидроелектричната енергија во Шпанија расте, во последниве години доживеа значително намалување на придонесот кон вкупно производство на електрична енергија, бидејќи другите енергетски обновливи извори се воведени во енергетскиот микс.

Сепак, тој сè уште продолжува да биде еден од најпродуктивните обновливи извори, заедно со енергијата на ветерот. Хидроелектричната енергија има инсталирана моќност во нашата земја од 17.792 MW, ова претставува 19,5% од вкупната моќност, надмината само од комбинирани циклуси на гас тоа, со вкупно 27.200 MW, е водечка технологија според инсталираната моќност (24,8% од вкупната), напротив, енергијата на ветерот, има моќност од 23.002 MW (22,3%).

Потекло на енергијата на биогориво

Во 2014 година, придонесот на хидроелектричната енергија во производството на електрична енергија во земјата претставуваше 15,5%, со вкупно 35.860 GWh, што претставува бројка од 5,6% во однос на претходната година. И покрај доброто хидроелектрично однесување, беше четврта технологија во производството, зад нуклеарната (22%), ветерот (20,3% 9 и јагленот (16,5%)).

Во блиска иднина, се очекува оваа технологија да продолжи да расте со годишен просек од 40 до 60 MW, бидејќи хидроелектричниот потенцијал со можност да биде економски одржлив, е повеќе од 1 GW.

Каталонија, Галиција и Кастилја и Леон се автономни заедници со највисоки инсталирана моќност во хидроелектричниот сектор, бидејќи тие се области со најголема концентрација на водни ресурси во рамките на Шпанија

Технолошки развој

Чекор по чекор, технолошкиот развој доведе до мини-хидраулична енергија да има доста конкурентни трошоци на пазарот на електрична енергија, иако тие варираат во зависност од типологија на растенија и акцијата што треба да се спроведе. Електраната се смета за мини-хидроцентрала ако има инсталирана моќност помала од 10 MW и може да биде вода од реката или во подножјето на браната.

Во моментов, хидрауличните микротурбини се развиваат со моќни пониски од оние 10 kW, овие се многу корисни за да се искористи кинетичката сила на реките и да се генерира електрична енергија во изолирани области. Турбината произведува електрична енергија директно во наизменична струја и не бара паѓање вода, дополнителни инфраструктури или високи трошоци за одржување.

Денес, развојот на шпанскиот хидроелектричен сектор е насочен кон постигнување поголема ефикасност, со цел да се подобрат перформансите на тековните капацитети. Предлозите се насочени кон рехабилитација, модернизација, подобрување или проширување на веќе инсталираните постројки.

Во Шпанија моментално има околу 800 хидроцентрали, со многу различен опсег на големини. Постојат 20 централи со повеќе од 200 MW, кои заедно претставуваат 50% од вкупната хидроелектрична енергија. Од друга крајност, има десетици мали брани со моќност помала од 20 MW, дистрибуирана низ Шпанија.

Presa


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.