Дали е задолжителна налепницата за контаминација?

налепницата за загадување е задолжителна во автомобилот

Знаеме дека загадувањето на животната средина од возилата и транспортот воопшто предизвикуваат големи количини на токсини за атмосферата кои влијаат на квалитетот на воздухот и климатските промени. За да ги ублажи овие проблеми, DGT објави во 2016 година некои налепници за загадување кои ни кажуваат дали возилата повеќе или помалку загадуваат. Прашање што се појавува кај многу возачи е дали е тоа налепницата за контаминација е задолжителна.

Поради оваа причина, овој напис ќе ви го посветиме да ви кажеме дали налепницата за загадување е задолжителна, кои се нејзините карактеристики и колку е важно да ја имате во автомобилот.

налепница за загадување

налепницата за загадување е задолжителна во автомобилот

Еколошките ознаки се реалност. Промовирана од Генералната дирекција за транспорт преку Национален план за квалитет на воздухот 2013-2016 година, овие шарени налепници го олеснуваат идентификувањето на автомобилите врз основа на нивните загадувачки емисии. па тоа? Главно ги поддржува општинските политики во метрополитенските градови како Барселона или Мадрид.

Овој систем на класификација на возилата по ознаки во боја ќе овозможи контролиран пристап до центрите на големите градови, како оние од минатото. Благодарение на овие значки, можете ефективно да го ограничите паркирањето на одредени возила во станбени или централни области, кои влегуваат во центарот на градот поради инциденти со висока загаденост...

Овие пет елементи се заеднички за сите етикети, во зависност од етикетата, информациите во секој дел ќе се разликуваат.

 • ЕВРО ниво на емисија или идентификатор на категорија. Во случај на ознака со нулта емисија, се појавува само бројот 0.
 • QR Code. Ни покажува основни информации за нашето возило: година на регистрација, марка и модел, гориво, категорија и електрична автономија, ниво на емисии во евра и економска цврстина.
 • Етикети броеви и бар-кодови
 • Регистарски број на возило и гориво (вари во зависност од етикетата): Нулта емисија и ECO ја прикажуваат регистарската табличка и енергијата што ја троши возилото (BEV, REEV, PHEV, FCEV или HICEV во случај на нулта емисија, PHEV, HEV, LPG, CNG или LNG во случај на нулта емисија). Во C и B соберете регистарска табличка и тип на гориво (дизел или бензин)
 • Знаме DGT и FNMT

Ознака со нулта емисија

DGT налепници

Оваа значка се користи за идентификација на возила што помалку загадуваат. Таканаречената ознака нула, или сина, одговара на „најзеленото“ возило или истото што најмалку загадува. Можеме да го најдеме во мопеди, трицикли, четворки и мотоцикли со батерии; патнички автомобили; лесни комбиња, возила со повеќе од 8 седишта и класифицирани како електрични возила со батерии (BEV) во регистарот на возила на DGT, Електрично возило со продолжен опсег (REEV), приклучно хибридно електрично возило (PHEV) возило за транспорт на стока со минимална автономија од 40 km или возило со горивни ќелии.

Регистрациите на електрични и хибридни возила изнесуваат вкупно 73.752 во првите десет месеци од 2018 година, 41 отсто повеќе отколку во истиот период од 2017 година, според здружението ANFAC. Мадрид води на рангирањето на регистрации, проследено со Барселона, Андалузија и заедниците на Валенсија.

Возачите на овој тип возила уживаат целосна слобода на движење во градот, без ограничувања за пристап во случај на загадување и можат бесплатно да паркираат во центарот [во некои случаи].

еколошка ознака

забрани за сообраќај

Возилата на кои им е дадена ознаката ECO со налепницата DGT [половина зелена, половина сина] се патнички автомобили, лесни комбиња, возила со повеќе од 8 седишта и возила класифицирани како plug-in хибриди во регистарот на возила со мала автономија на електрични возила Товарно возило Возила кои се напојуваат со неприклучени хибридни електрични возила (HEV), компримиран природен гас (CNG) и течен нафтен гас (ТНГ) во режим на 40 km.

Иако ЕКО се класифицирани како едно од најчистите возила, за време на настани со висока загаденост, ЕКО може да бидат погодени од ограничувањата за паркирање и влез во градот, во зависност од сценариото во кое се наоѓаат. Сепак, како општо правило, возачите на овие возила нема да имаат проблеми во сообраќајот или ограничувања, бидејќи овие настани се ретки и се случуваат во исклучителни околности.

Еколошка ознака DGT ECO – Нула

Ознака C

Зелената ознака со буквата C опфаќа бензински и лесни возила регистрирани по јануари 2006 година и дизел возила регистрирани по 2014 година, возила со повеќе од 8 седишта и товарни пратки со бензин и дизел регистрирани во 2014 година. Оваа единственост влијае на Еуро 4, 5 и 6 регулатива за бензин и Еуро 6 дизел.

Во однос на намалувањето на пристапот, паркирањето или ограничувањата, тоа ќе биде попопустливо од првите две категории, во зависност од сценариото во кое се наоѓа. Со оглед на алармната ситуација, на моторните возила, вклучително и мопедите, ќе им биде забрането да кружат и да паркираат во градот, со исклучок на бесплатните такси.

Ознака Б

Жолтата ознака B одговара на најзагадувачкиот автомобил во овој каталог на DGT. Возила на бензин и лесни возила регистрирани во јануари 2000 година, возила на дизел регистрирани во јануари 2006 година и возила со повеќе од 8 седишта и возила за транспорт на стоки со бензин и дизел регистрирани во 2005 година. Тие мора да бидат компатибилни со Еуро 3 и Еуро 4 и 5 дизел.

Автомобилите со ознака Б (жолта) се оние кои доживуваат најмногу непријатности кога станува збор за намалување на циркулацијата и паркирањето кога протоколот се активира во случај на инцидент со загадување, што секогаш зависи од нивото на загаденост.

Дали е задолжителна налепницата за контаминација?

Денеска поставување на налепницата за загадување на национално ниво тоа е доброволно. Сепак, ова е сепак високо препорачливо, бидејќи ако не го сториме тоа, може да ги изгубиме предностите на циркулацијата на возилото или паркирањето. Самиот ДГТ истакнува дека „Поставувањето на значката е доброволно. Меѓутоа, бидејќи го олеснува брзото идентификување на возилата кои помалку загадуваат, препорачуваме да го залепите на долниот десен агол на предното ветробранско стакло“. Долниот десен агол (ако го имате), или ако го немате, поставете го онаму каде што е видливо возилото.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа дали налепницата за контаминација е задолжителна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.