Музика за учење

музика за учење опуштено

Деконцентрацијата и недостигот на дисциплина се големи проблеми што ги имаат повеќето луѓе кои учат за опозиционери, во средно или факултет. Многу луѓе имаат навика да користат музика за студирање но не го избираат вистинскиот и на крајот се повеќе се расејуваат.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме која е најдобрата музика за изучување и кои видови музика можете да ги користите за да ја зголемите вашата концентрација.

Музика за учење

музика за учење

Музиката има многу важни придобивки за мозокот. Студијата објавена во списанието „Journal of Neuroscience“ покажува дека учењето да се свири на музички инструмент во детството може да ги подобри различните когнитивни вештини.

Исто така, се покажа дека ја компензира когнитивната загуба предизвикана од стареењето. Но, не само што правењето музика е многу наградувачко, но слушањето може да биде поинаква активност.

Други неодамнешни студии покажаа дека слушањето музика може да го подобри менталното здравје и да го подобри физичкото здравје. Музиката генерира илјадници нервни врски во нашиот мозок и го буди не само нашиот интелект, туку и нашите емоции.

Некои мислат дека слушањето музика додека се работи или студира е негативна навика бидејќи го одвлекува вниманието, но други мислат дека има големи придобивки за концентрацијата и перформансите.

Придобивките од користењето музика за учење

Релаксирачка музика

Студирањето со музика во заднина има многу придобивки. Истражувањата покажаа дека музиката ги стимулира областите на префронталниот кортекс поврзани со внимание, внимание и радост. Учењето со музика ви дава поголема концентрација, чувството дека информациите течат побрзо и проблемите полесно се решаваат. Слушањето музика ја активира областа на фронталниот лобус одговорна за подобрување на вашата концентрација.

Областа на темпоралниот лобус е стимулирана и вашата задача е да ги подобрите вашите математички и јазични вештини. Може да ви помогне да се изборите со стресот пред испит, што е добро за релаксација и задржување информации. Исто така, го поттикнува вашиот мозок да остане буден и да го регулира сонот. Класичната музика го олеснува совладувањето на нов јазик.

Недостатоци на учење со музика

учење на концентрација

Општо земено, ритамот на песната е синхронизиран со отчукувањата на срцето, па ако песната е брза, не е лесно да се опуштите, а учењето станува потешко. Песните со дур изразуваат радост, додека песните со мал клуч изразуваат тага. Ако се пушти песна со текст, луѓето може повеќе да се фокусираат на песната отколку на она што го учат.

Додека мозокот ви паѓа, станувате мултитаскикер и губите фокус. Во оваа смисла, слушањето музика додека студирате е штетно бидејќи мозокот треба да изврши две дејства. Почнувате да потпевнувате и ја губите концентрацијата.

Музиката сè уште е бучава, а целата бучава предизвикува промени во мозокот кои влијаат на вашата продуктивност. Повеќето од луѓето кои слушаат музика тоа го прават преку електронски уреди, како што се плеери, мобилни уреди итн. Со толку многу музички информации на нашите уреди, губиме многу време избирајќи ги нашите омилени песни.

Кога учиме користиме меморија, која се заснова на три основни столба: читање, внимание и фиксација. Ако научиме да слушаме музика, нашето учење станува многу поповршно. Ако сакате да слушате музика додека учите, но не знаете каква, имаме неколку предлози за вас.

видови на музика за учење

Се подразбира дека класичната музика е првата опција што треба да се земе предвид кога се препорачува соодветен музички жанр за проучување. На музичките платформи како Spotify и YouTube, тие имаат широк спектар на плејлисти, од кои некои се развиени специјално околу типот на музика што сакате да ја научите.

Ако сакате да направите своја сопствена плејлиста, ова се најпрепорачливите жанрови:

Класична музика

Произведува чувство на спокојство и хармонија. Овој тип на музика, особено од ерата на барокот, е најпрепорачлив. Моцарт е еден од најпрепорачливите композитори за студирање.

Всушност, ефектот на неговите мелодии е познат како Моцарт ефект. Излегува дека некои од композициите на Моцарт го стимулираат мозокот, предизвикувајќи целосна релаксација, подобрување на меморијата и способноста за стекнување нови знаења.

амбиентални инструментални песни

Еден од музичките жанрови со повеќе истражувачки ефекти. Овие мелодии комбинираат природни звуци или ги имитираат. На овој начин во процесот на апсорпција на информации ќе имате чувство дека сте во природа.

Овие звуци ќе ви помогнат да се опуштите и да се фокусирате. Сепак, Прекумерната репродукција на овој тип на музика е обесхрабрена, бидејќи може да го зголеми нивото на стрес и напнатост, како и зголемување на будноста.

Електронска музика

Музички жанрови како што се чил аут, њу ејџ, трип хоп, амбиентален транс итн. Тие помагаат да се релаксира умот и да се направи поприемчив. Истражувањето каква музика е една од најдобрите опции.

мек џез

Слушањето музика со голема јачина не го фаворизира процесот на учење. Слушањето мазен џез е многу корисно за подобрување на ефектот на учење, без разлика дали тоа е самата мелодија или ритамот. Мора да запомните дека постојат различни видови музика за учење, во зависност од расположението што сакате да го постигнете. Така, Барокната музика носи спокојство и промовира учење и концентрација, како и њу ејџ и релакс музика.

Заклучоци

Понекогаш е поважно да се знае што да не се прави отколку да се знае што да се прави. Покрај тоа што знаете кои видови музика се погодни за учење, треба да запомните и дека не се соодветни сите видови музика.

Одредени музички жанрови не беа препорачани во периодот на студирање. Кога правите плејлиста за тоа каков вид музика ви помага да учите, не сакате да вклучувате мелодии како хеви метал, рок и панк рок. Колку и да го сакате овој тип на музика, може да ви биде тешко да се концентрирате.

Целта на слушањето музика додека студирате е да ги елиминирате или намалите непријатните звуци, како што се оние што ги прават луѓето што тивко зборуваат ако учат во истото подрачје на учење. Исто така, го минимизира секој друг вид на секојдневен шум, односно звуците од околината што можат да предизвикаат одвлекување на вниманието.

Музиката може да ги натера луѓето да достигнат добра состојба на концентрација. На овој начин, проучувањето на предметот може да се заврши за пократко време, спречувајќи непријатниот амбиентален шум да го прекине времето на студирање.

Музичките жанрови кои се обидуваат да имитираат природни звуци можат да помогнат во подобрувањето на расположението и концентрацијата, па затоа најдобро е да ги вклучите на вашата листа на видови музика за учење.

Музичките звуци слични на звуците на природата го покажуваат тоа мозокот може да учествува во задачи кои се извршуваат потсвесно. На крајот на краиштата, умот е тој што може да се опушти и затоа подобро да се фокусира.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за музиката што треба да ја проучувате и која треба да ја изберете за неа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.