ICP

ICP

Постојат многу начини на заштеда и сметка за светлината што ја користиме дома. Една од нив е ICP познат како прекинувач за контрола на напојувањето. Тоа е уред инсталиран во домот што се користи за прекинување на напојувањето кога електричната енергија ќе го надмине договореното. Обично се јавува кога голем број електрични апарати се поврзани истовремено и договорената моќност не избега од снабдување на побарувачката на електрична енергија.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за прекинувачот за контрола на напојувањето ICP и неговите карактеристики.

клучните карактеристики

прекинувач за контрола на напојувањето

Овој тип на систем за контрола е воспоставен за домови кои тие имаат помалку од 15 kW моќност. Знаеме дека намалувањето на снабдувањето со ореол е само моментално, бидејќи може да се поврати ако видите дека ги поврзуваме електричните уреди што ја надминуваат договорната моќност. Откако ќе ги исклучиме апаратите што премногу ги користевме, електричната енергија може да се користи повторно како нормално.

ICP се наоѓа во општата контролна табла каде што се наоѓа остатокот од системот за светло. Корисникот кој има напојување мора постојано да знае каде се наоѓа ICP. Ако е надмината договорената моќност, уредот мора повторно да се активира за да се врати електричната енергија во куќата. Обично семејства Тие ја знаат моќта што е склучена и обично не се надминува. Сепак, има некои прилики кога се совпаѓа дека биле вшмукани неколку апарати кои користат многу електрична енергија истовремено и прават автоматски скок.

Дистрибутивната компанија во секоја зона ги менува аналогните броила за дигиталните, што подразбира дека ICP е интегриран во самиот електричен апарат.

 Како работи МКП

ICP дома

Многу луѓе се прашуваат што да прават ако МКП постојано прескокне. Најбезбедно е што постојано скока кога ќе ја вклучите светлината и немате договорено доволно енергија за да ги снабдите апаратите што ги користите често. Во овој случај, најсоодветно е да се зголеми договорената електрична енергија за да се избегнат континуирани намалувања на напојувањето.

Дистрибутерот на електрична енергија дозволува една промена на договорената моќност годишно. Поради оваа причина, ние мора многу добро да пресметаме која моќ е најдобро за нас за да заштедиме што е можно повеќе на сметката за електрична енергија и да потрошиме енергија и пари. Потрошувачот секогаш мора да знаете дека секогаш ќе се претплатите на нормализирана моќност на пазарот. Ако сакате повеќе или помалку, мора да го промените планот за вработување.

Доколку корисникот сака да ја зголеми договорената електрична енергија, може да контактира со кој било продавач на пазарот што му нуди пониска цена и што се прилагодува на неговите услови. Замислуваме дека сакаме да ја зголемиме нашата електрична енергија, но само неколку работи го прескокнаа МКП навремено. Можеби треба само да го прераспоредиме начинот на кој ги користиме нашите апарати пред да се префрлиме на поголема моќност. И тоа е дека ние не само што ќе заштедуваме на сметката за електрична енергија, туку исто така ќе испуштаме помалку јаглерод диоксид во атмосферата и ќе ја намалиме потрошувачката на енергија.

Зголемувањето на електричната енергија на домот има цена. Мора да се сфати дека клиентот мора да му плати на дистрибутерот во неговата област тој износ преку сметката за електрична енергија, што одговара на следниве права:

право Кост
Право на продолжување 17,37/kW + ДДВ
Право на пристап 19,70/kW + ДДВ
Право на спојување 9,04 € + ДДВ

 

Дали МКП е задолжителен?

мерач на електрична енергија

Постојат некои домови кои немаат ICP, бидејќи пред некое време не беше задолжително. Постојат неколку можности тоа да се случи. Една од нив е дека МКП не постои затоа што не беше задолжително и тоа е постар дом или затоа што не сакате да се прекине снабдувањето во кое било време. Во секој случај, од суштинско значење е да го имате овој уред од следниве причини:

  • Го штити домот со спречување на загревање на електричната инсталација прекумерно поради употреба на премногу електрични апарати во исто време.
  • Ја зачувува инсталацијата во случај на електричен дефект. Не само што не штити од несреќа или можен пожар, туку исто така ни помага да ја зачуваме целата инсталација во случај на проблем или краток спој.

Дистрибутивната компанија може да казни во секој случај ако немате ICP во домот. Со ова, тој ќе присили да плати доплата што се рефлектира во сметката за електрична енергија според концептот на казна за отсуство на ICP. Можеби го немате овој уред во вашата куќа или бидејќи е стар дом и во тоа време беше задолжително да го инсталирате уредот или не сакате да се зачува светлото и да се прекине снабдувањето.

Инсталација

Кога домот нема прекинувач за контрола на напојувањето, можете да го испратите вашиот дистрибутер да го инсталира или направете го тоа сами. Ако мерачот е за изнајмување тоа е дистрибутерот кој е одговорен за инсталирање на истиот. Ако мерачот е на вашиот имот, мора да го инсталирате сами.

Во зависност од тоа дали ќе одлучиме сами да го инсталираме или дистрибутерот да биде нарачан, ќе има поинаква цена. Ако сакаме да го инсталираме, мора да ангажираме нисконапонски инсталатер или компанија за инсталација. Цената ќе зависи од марката на производителот на ICP. Откако ќе се инсталира дистрибутерот, тој е одговорен за проверка и контрола на уредот.

Друга опција што може да биде профитабилна е да го изнајмите уредот. Тоа е направено преку дистрибутерот и е одговорен за инсталацијата и верификацијата. Цената е приближно 0.03 по столб.

Времето што е потребно за да се помине инспекција на зграда зависи од видот на зградата. Најнормално е што се спроведува на секои 10 години за да се потврди дали сè оди добро. Исто така зависи од тоа дали соседската заедница има инсталирано електрично напојување поголемо од 100 kW.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за ICP и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.