Моќта на брановите да генерираат енергија

Движењето на брановите на морето според неговите сила има голем потенцијал за производство електрична енергија Овој вид на енергија се нарекува моќност на бран.
Таа е идеална за земји со големо крајбрежје на нивните територии.
Ова е извор на обновлива и чиста енергија за кој се проценува дека има капацитет да произведе 2000 гигавати енергија.
Постојат различни начини на производство на енергија со движење на морските бранови. Досега најкористен е систем кој вклучува електрични пловила лоцирани во морето кои придвижуваат клип и ова, пак, генератор кој произведува електрична енергија. Електричната енергија доаѓа на земја преку подморските кабли.
Во Англија е создаден многу ветувачки уред за ефикасно зафаќање на брановата енергија наречена анаконда, тоа е многу долга гумена цевка затворена на двата краја со вода внатре. Потопен е помеѓу 40 и 100 метри.
Операцијата е прилично едноставна, бидејќи брановите се движат со сила, цевката полна вода се движи што притиска да излезе на едниот крај има турбина која започнува да работи со оваа сила и генерира електрична енергија што потоа се пренесува со кабли до земјата .
Предноста на овој прототип е тоа што е поевтин од другите видови технологија, ниска цена на одржување и може да биде поотпорна со текот на времето.Португалија е една од земјите што го користи овој метод и планира да го прошири во блиска иднина.
Дури и технологија на бран Недостасува понатамошен развој со цел да се постигнат подобри резултати и пониски трошоци за инвестиции, бидејќи досега е висока.
Но, се повеќе и повеќе земји стануваат заинтересирани за овој извор на енергија, што гарантира дека продолжуваат да се вложуваат во подобрување или создавање технологија способна да ја искористи енергијата произведена од бранови со мало влијание врз животната средина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Етоми dijo

  Јас сум Естебан Томас, сакав да ти кажам дека денес научив две нови работи ... Мислам дека добро го искористив своето време. Ветувам дека ќе продолжам да напредувам и да верувам во момчињата на „канцеларијата“ ...

 2.   милвида dijo

  Овој нов начин на производство на енергија е многу интересен, тоа е систем што се надевам дека многу земји ќе изберат да го произведат, особено затоа што е потребно да почнеме да се грижиме за нашата планета / Венецуела