Стирлинг моторот

Стирлинг мотор

Денес ќе разговараме за еден вид мотор различен од оној што конвенционално се користи за внатрешно согорување. Возилата користат ваков тип на мотор напојуван од фосилни горива чијашто ефикасност не е премногу добра. Во овој случај, ние ви претставуваме моторот Стирлинг. Тоа е технички мотор со поголема ефикасност од бензинскиот или дизел моторот. На овој начин, може да се каже дека тоа е еден од најдобрите мотори што постојат и, покрај тоа, е еколошки.

Во оваа статија ќе ги анализираме карактеристиките на моторот Стирлинг и ќе ги споредиме предностите со недостатоците на неговата употреба. Дали сакате да дознаете повеќе за овој тип на мотор? Треба само да продолжите да читате

Стирлинг моторот

Златен мотор

Овој мотор не е ништо модерно или револуционерно. Измислен е во годината 1816 година од Роберт Стирлинг. Познато е дека е мотор со потенцијал да биде поефикасен од кој било друг вид на согорување. Без оглед на нивното откритие, не можеме да кажеме дека тие наметнале наши животи.

Всушност, овој мотор, и покрај тоа што има поголем потенцијал, се користи само во некои многу специјализирани апликации. Областите каде што се користи, моторот бара да биде што е можно потивок, за разлика од конвенционалните мотори со внатрешно согорување. На пример, се користи во подморници или помошни генератори на јахти.

Сè уште не се користи масовно, но не значи дека не се работи. Овој мотор има големи предности што ќе ги анализираме подоцна.

работа

Топла гасови

Моторот користи циклус Стирлинг, кој е различен од циклусите што се користат во моторите со внатрешно согорување.

Гасовите што се користат никогаш не излегуваат од моторот, што помага да се намалат емисиите на загадувачки гас. Нема издувни вентили за испуштање на гасови од висок притисок, како кај бензинскиот или дизел моторот. Во случај на опасност, нема ризик од експлозии. Поради ова, моторите Стирлинг се многу тивки.

Стирлинг моторот користи надворешен извор на топлина што може да биде запалив. И од бензин до сончева енергија, па дури и топлина произведена од растенија во распаѓање. Ова значи дека во внатрешноста на моторот нема никаков вид на согорување.

Принципот според кој работи моторот Стирлинг  е тоа што фиксната количина на гас е запечатена во внатрешноста на моторот. Ова предизвикува формирање на низа настани што го менуваат притисокот на бензинот во моторот и го активираат.

Постојат неколку својства на гасови кои се клучни за правилно функционирање на моторот:

 • Ако имате фиксна количина на гас во фиксен волумен на простор и ја зголемите температурата на тој гас, притисокот ќе се зголеми.
 • Ако имате фиксна количина на гас и компресирајте го (намалете го волуменот на вашиот простор), температурата на тој гас ќе се зголеми.

Вака моторот Стирлинг користи два цилиндри. Едниот од нив се загрева со надворешен извор на топлина (оган), а другиот се лади со извор на ладење (како мраз). Гасните комори што ги имаат двата цилиндри се поврзани и клиповите се механички поврзани едни со други со врска што одредува како тие ќе се движат релативно едни на други.

Моторни делови

Работа на моторот Стирлинг

Овој мотор има четири дела од неговиот циклус на работа или согорување. Двата клипа што ги споменавме претходно се оние што ги исполнуваат сите делови од циклусот:

 1. За почеток, топлината се додава на гасот во внатрешноста на загреаниот цилиндар. Ова создава притисок и го присилува клипот да се движи надолу. Ова е дел од Стирлинг циклусот што ја извршува работата.
 2. Тогаш левиот клип се движи нагоре додека десниот клип се движи надолу. Овие движења го придвижуваат врелиот гас кон цилиндерот што се лади со мраз. Ладењето брзо го намалува притисокот на гасот и може полесно да се компресира за следниот дел од циклусот.
 3. Клипот почнува да ги компресира ладениот гас и топлината генерирана од таа компресија се отстранува со изворот на ладење.
 4. Десниот клип се движи нагоре додека левиот се движи надолу. Ова повторно предизвикува гасот да влезе во загреаниот цилиндар каде што брзо се загрева, создавајќи притисок и циклусот повторно се повторува.

Предности на моторот Стирлинг

Стирлинг со соларен погон

Благодарение на овој вид на работа и нејзините перформанси, можеме да најдеме некои предности.

 • Молчи. За некои активности каде што е потребна поголема тишина, овој тип на мотор е добра опција. Исто така е лесно да се балансира и генерира малку вибрации.
 • Има висока ефикасност. Поради температурите на топли и ладни извори, моторот може да се направи да работи на ниски температури. когенерација.
 • Може да имате неколку жешки извори. За загревање на гасот може да имате извори на топлина како дрво, струготини, соларна или геотермална енергија, отпад итн.
 • Поеколошки е. Овој тип на мотор не придонесува за емисија на гасови во атмосферата со постигнување на целосно согорување.
 • Повеќе сигурност и полесно одржување. Неговата технологија е многу едноставна, но ефикасна. Ова ги прави многу сигурни и бара малку одржување.
 • Тие траат подолго. За разлика од конвенционалните мотори, тоа е поедноставно и благодарение на нивниот дизајн траат подолги години.
 • Различни намени. Може да има неколку употреби поради неговата автономија и прилагодливост кон потребите и различните видови извори на топлина.

Недостатоци

Когенерација со употреба на моторот Стирлинг

Исто како што овој тип на мотор нуди предности, ние исто така мора да ги анализираме и недостатоците што се:

 • Цената е ваш најголем проблем. Не е конкурентна со другите медиуми.
 • Не е познат на пошироката јавност. Ако не знаете што е мотор Стирлинг, не можете да го промовирате.
 • Тие имаат тенденција да имаат проблеми со запечатување. Ова е компликација. Идеален избор би бил водородот за неговата леснотија и способност да апсорбира калории. Сепак, нема способност да се шири низ материјалите.
 • Понекогаш треба да биде многу голем и бара гломазни апарати.
 • Недостаток на флексибилност. Брзи и ефективни варијации на моќноста е тешко да се добијат со мотор Стирлинг. Овој е поквалификуван за работа со постојана номинална изведба.

Со овие информации ќе можете подобро да го разберете овој тип на мотор и целосно да го анализирате.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.