Морската енергија генерира и обновлива енергија

 

морски екосистем формиран од различни видови на флора и фауна

Всушност, морињата имаат огромен капацитет произведуваат енергија. За жал, ова не се експлоатира од разни причини.

Морската енергија или енергијата на морињата е од разновидно потеклоКако бранови, плими, океански струи, термички градиенти и солени градиенти.

Можеме да ги поделиме во неколку групи, како што се инсталации на ветер лоцирани во морето, како и употреба на морска биомаса, иако за целите на овој пост ќе биде на маргините бидејќи тие не се правилна употреба на масите со солена вода.

Видови на морска енергија

Енергија на бран

Генерално исто така се нарекува "бран мотор„Дали е онаа што во моментов е најразвиена и различните развиени технологии покажуваат голем интерес за секторот за обновлива енергија.

Енергијата на брановите се дефинира како морска енергија што се добива преку зафаќање на кинетичката енергија содржана во движењето на водите на океаните и морињата.

Брановите се резултат на влијанието на ветрот врз водна површина. Овој ветер потекнува од главниот влез на енергија на планетата: енергија од сонцето. Енергијата содржана во осцилаторното движење на водите на океанот е огромна. На одредени места каде што има изобилство на бранова активност, кинетичката енергија складирана во ова движење надминува 70MW / km2.Развојот на обновливата енергија од океаните допрва треба да се развива

Енергија на плимата и осеката

Исто така познато како "плима и осека„Токму таа енергија го искористи издигнувањето и падот на морската вода произведена од гравитационото дејство на сонцето и месечината до генерираат електрична енергија чисто. Затоа, тоа е обновлив и неисцрпен извор на енергија што ја користи приливната енергија произведена во нашите океани.

подобрена е турбина за производство на плима и снага

Во овој случај, главниот недостаток е локацијата на местата каде што има разлика во висината што е доволно голема така што бидете профитабилни од економска гледна точка да работи објект.

подобрени турбини за плима

Океански струи

на Океански струи Ова се феномени што се јавуваат кај морските маси како последица на кинетичката употреба на вода од длабоки области.

Потеклото се наоѓа и во дејството на ветрот врз водното тело, кое со интензитетот се намалува со зголемувањето на водата. длабочина.

Солени градиенти

Во врска со градиенти, во моментов постојат два начина да се искористи нивната енергија.

Од една страна, разликата во температурите помеѓу површинската вода и длабоката, што технички може да се изврши во оние места што се наоѓаат на екваторот или во тропските области, особено поради континуитетот на температурите долж низ годината.

Солените градиенти може да се користат само на места каде што има слив на видови вода со различна соленост. Ова обично се случува на устието на реките.

Како да се искористи оваа енергија

Ако се фокусираме на употребата на морските енергетски ресурси, кои се скоро бесконечни низ целиот свет.

Енергијата на брановите е понапредна, иако тоа не значи дека приливна енергија Со години не се користи на значаен начин, но само во некои места каде што има многу посебни услови, бидејќи неговата употреба е поврзана со големо влијание врз животната средина и тие се места со извонредна еколошка вредност.

Во областите со тековни ресурси на океанот, проблемот може да биде друг, и тој е голем густина на сообраќај поморски што може да се има на овие места, иако со соодветна длабочина на областа, проблемот може да биде минимален.

Употребата на морски градиенти, во моментов, тоа не е профитабилно. Иако, не од таа причина престана да истражува.

Европа е пионерски регион во употребата на бранови, поточно регионот на Шкотска y Португалија, иако подоцна се додадени и други земји, меѓу кои има и Шпанија, главно автономните заедници на кантабрискиот брег, како и Галиција.

Постојат многу проекти кои се започнати до денес, со различни резултати, но силна поддршка од различни администрации за развој на овој сектор. Покрај тоа, постои голем интерес од големата индустрија за обновливи извори, што е предигра на успехот на среден рок, да може да сметаме на уште една обновлива енергија во мешавината на електрична енергија во земјата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.