Морето има различни ресурси способни да генерираат енергија

Во рамките на различните видови на обновливи енергии, оние што го имаат морето како примарен извор се најефикасни. Оваа изјава произлегува од фактот дека бидејќи нема „сенки“ во океаните, ресурсите како што е воздухот, на пример, можат целосно да се искористат. Со други зборови, нема препреки и воздухот може целосно да се искористи во случај на турбини на ветер, кои со своите огромни сечила побавно го собираат ветерот и го претвораат во енергија во поголем процент.

Ветер во странство

Несомнено, крајбрежниот ветер стана најчесто повторуван од ваков тип, веќе на крајот на 2009 година имаше инсталирана моќност од 2 илјади 63 Mw и иако има лидери во секторот како Данска и Велика Британија, земји како Кина посветени на зголемување на нивната моќ и развој на повеќе истражувања, развој и иновативни инженеринг кои овозможуваат максимална експлоатација на офшор фарми со ветерници со развивање ветерници кои можат ефикасно да работат од морето.

Енергија на бран

Но, во морето е извор на неколку ресурси, во оваа смисла енергијата генерирана од брановите (моќ бран мотор) исто така може да се трансформира во електрична енергија.

Иако е помалку развиен, има експериментални технологии:

- Конструкции закотвени на крајбрежјето или на морското дно (прва генерација).

- Префрлани структури со лебдечки елементи или на дното во површински води (втора генерација).

- Префрлани структури, во длабоки води со ограничување од 100 метри, со пловечки или потонати елементи на колекторот (трета генерација).

- Во Баскија се развива проект со технологија наречена Оскалирачка колона за вода во кое движењето на брановите создава притисок врз волуменот на воздухот содржан во полупотопена колона, со доволно сила тој воздух да тече и да работи со турбина.

- Другите уреди се апсорбери или амортизери, кои го искористуваат движењето на брановите за да произведат механичка енергија што се претвора во електрична енергија.

- Другите технологии се засноваат системи за прелевање и терминатори.

Енергија на плимата и осеката

Станува збор за искористување на подемот и падот на морето што ги создава плимата и осеката. Принципот е резервоарот за вода да се полни при плима и да се испразни при мала плима, кога нивото на водата помеѓу морето и резервоарот достигнува одредено ниво, водата се пренесува преку турбина која произведува електрична енергија. Во Франција (Ла Ранс) постои таков објект.

Системот има свои недостатоци: висината на брановите мора да надмине 5 метри, што е ограничување бидејќи овој услов се исполнува само на одредени места. Вториот недостаток е неговиот влијанието врз животната средина висока бидејќи овие состојби се јавуваат на важни локации морски екосистеми.

Океанско термичко оценување

Тоа е температурна разлика помеѓу морската површина и длабоките води, чијашто температурна разлика мора да биде поголема од 20º C (екваторијални и суптропски региони).

Тоа е технологија која штотуку започнува во земји како Индија, Јапонија и Хаваи.

Осмотски притисок

Тоа се однесува на употребата на разликата во притисокот помеѓу слатката вода на реките и солената море. Норвешката холдинг компанија Statkraft развива проект во фјордот Осло со овие принципи.

Оценување на солен раствор

Таа се заснова на разликата помеѓу содржината на сол помеѓу речната вода и морската вода. Кога овие води се мешаат, се произведува енергија што може да се трансформира во електрична енергија.

Морето нуди голем енергетски потенцијал, но технологиите за нивно искористување се уште се во фаза на експериментирање, со исклучок на офшор ветерот, кој е веќе конкурентен.

Главната пречка за морски енергии е високата цена на нејзината експлоатација, ова го забави неговиот развој во споредба со другите обновливи енергии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   XXD dijo

    Ви благодариме за информацијата