Зошто треба да рециклирате користено масло?

користеното масло мора да се рециклира

Нешто што е од суштинско значење во секој дом и се користи секојдневно е маслото за јадење. Замислете го бројот на литри дневно што треба да се произведуваат користено масло на целата планета.

Па, само еден литар користено масло е слој од загадуваат скоро 1.000 литри вода за пиење. Затоа, важно е да бидете свесни и да го рециклирате маслото наместо да го истурате во мијалникот. Дали сакате да знаете како и зошто треба да го рециклираме користеното масло?

Отпадно масло

Скоро 35% од сите милиони литри масло што се користи во кујната завршува како отпад на крајот на својот корисен век. Истурањето на маслото што го користиме во мијалникот предизвикува сериозни влијанија врз животната средина. Без понатаму, се појавуваат блокади во цевките, ги комплицираат третманите со вода во станиците за прочистување, придонесуваат за појава на штетни бактерии и, како резултат, на зголемување на урбаните штетници и создавање на лоши мириси дома.

Како што сите знаеме, водата и маслото не можат да се мешаат бидејќи маслото е мешавина од течност. Ако маслото од канализацијата стигне до реките се формира површински филм (маслото останува на врвот затоа што е помалку густо) што негативно влијае на размената на кислород помеѓу воздухот и водата и, според тоа, се повредуваат живите суштества што живеат во реките. Ако еден литар масло загади 1000 литри вода, дали навистина ја преземате одговорноста за истурање на маслото во мијалникот?

Зголемување на потрошувачката на енергија и вода

Користеното масло се рециклира во овие контејнери

Водата загадена со масло бара чистење во постројките за третман на вода. Со цел да се исчисти целата вода со користено масло, се користи значителен волумен на литри вода за пиење, многу оскуден и скап, што треба да се загрее со последователната потрошувачка на енергија. Ова чистење приближно е еднакво на околу 40 евра екстра по домаќинство и година. Со други зборови, за 5.000.000 домаќинства во Шпанија, добиваме резултат од 600.000.000 евра вложени во апсурдна задача што може да се избегне.

Повеќе загрижувачки е обемот на вода за пиење потребен за овој процес на чистење, кој достигнува бројка од 1.500 милиони литри годишно.

За да го рециклирате користеното масло, треба само да го чувате во шишиња и да ги таложите во контејнерите за користеното масло. Тие имаат портокалова боја и се наоѓаат во близина на другите корпи за рециклирање. Можете исто така да одите на чистата точка на вашиот град.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.