Можете да одгледувате домати во пустина благодарение на сончевата енергија

стаклена градина-обновлива

Обновливите извори на енергија се покажаа како многу корисни и разноврсни кога станува збор за преземање нови идеи. Големи технолошки иновации се спроведуваат денес на пазарите благодарение на обновливите извори на енергија. Од мали компании кои се електрично самостојни до нови начини на приближување кон бизнисот, може да се појават обновливи извори на енергија.

Кој би рекол дека можат одгледуваат домати среде пустина, без загадување и без испуштање на стакленички гасови во атмосферата. Па, ова е веќе факт што го спроведува пионерска фарма во Австралија. Технологијата за нејзино спроведување е развиена од данската компанија Алборг ССП.

Оваа компанија успеа да инсталира концентриран систем на соларна енергија што е способен за снабдување со енергија и засолување на свежа вода неопходна за да може да се произведе годишно околу 17 милиони кг органски домати. Ова е еквивалентно на 15% од целиот пазар на домати во Австралија.

Оваа пионерска компанија започна со работа со објект лоциран на фармата Сандроп (Порт Аугуста) со полн капацитет на 6 октомври овој месец. Комплексот каде што се наоѓа објектот е од одржливо земјоделство во сувиот свет и има со 20.000 квадратни метри пластеници. Предноста на овие постројки е тоа што тие не зависат од фосилни горива и ресурси на свежа вода за нивното работење, туку наместо тоа, користат обновлива енергија за да можат да ја десолинираат водата неопходна за наводнување и да ја обезбедат енергијата потребна за нивно одгледување.

Со цел да се задоволат овие потреби за енергија и вода, данската компанија разви CSP систем способен да ја обезбеди потребната енергија за загревање на стаклена градина и да може да ги напои доматите. Енергијата се генерира 23.000 XNUMX хелиостати инсталирани на пустинскиот под, кои ги собираат сончевите зраци и ги проектираат на врвот на сончевата кула висока 127 метри.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.