литиумски соларни батерии

литиумска батерија

Сончевата енергија е една од најбараните обновливи енергии во светот. Сепак, тој сè уште го има истиот проблем како и останатите обновливи енергии: неговото складирање. Во овој случај, ќе разговараме за литиумски соларни батерии да може да ја складира енергијата што се создава од фотоволтаичните панели. Овие батерии имаат прилично интересни карактеристики кои многу ја олеснуваат работата.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија да ви кажеме сè што треба да знаете за литиумските соларни батерии, како тие работат и кои се нивните предности.

Што се литиумски соларни батерии

литиумски соларни батерии

Соларните ќелии се елементи кои овозможуваат складирање на електрична енергија генерирана преку употреба на соларни панели. Овој тип на фотоволтаичните батерии за само-потрошувачки се наменети да користат енергија во секое време, особено кога фотоволтаичната инсталација не е во функција.

Постојат многу видови батерии за соларни инсталации, секоја со различни карактеристики и технологии, па затоа е неопходно да се разберат големината, капацитетот и моќноста што е потребна за правилно функционирање на инсталацијата на соларни панели и максимално искористување на енергијата. Па, со овие можете да ја вчитате хидрауличната пумпа на вашиот автомобил или куќа.

Видови батерии што се користат во сончевата енергија

 • Моноќелии: Идеални се за мали изолирани фотоволтаични инсталации без мотори. Тие се оловни киселински батерии кои се евтини и едноставни.
 • Батерии со длабок циклус: Поголеми и потешки, со ист циклус како една ќелија, тие се идеални за единици со средна потрошувачка и долг животен век.
 • АГМ клетки: ја имаат особеноста на фиксирање на вентилот за регулација на електролит и гас, тие се херметички затворени ќелии и не бараат никакво одржување, многу се отпорни на вибрации и се наменети за мали фотоволтаични инсталации.
 • Фиксни батерии: Тие имаат долг работен век и се дизајнирани за долги погони.
 • литиумски батерии: не испуштаат гас, многу се лесни, не се засегнати при целосно празнење и зафаќаат многу малку простор.

Литиумот е алкален, запалив, мек, податлив, сребрен и лесен метал и се карактеризира со многу брза корозија при контакт со воздух. Литиумот е присутен во земјината кора со 65 делови на милион и не може да биде потопен во вода. Овие литиумски соларни батерии се оние со брзо полнење, подолг животен век и поголема густина на енергија.

Познати и како литиум-јонски или „литиум-јонски“ батерии, тие користат литиумова сол како електролит, која успева да ослободи електрони и преку хемиска реакција, Тие се способни да складираат и ослободуваат електрична енергија. Литиумските батерии се одлична алтернатива за фотоволтаичните инсталации со високи потреби за енергија кои бараат голема автономија во текот на денот и помалку сончево зрачење. Овој тип на батерии за соларни панели може да биде модуларен и може меѓусебно да се поврзува според потребите и промените во навиките за потрошувачка на домаќинствата.

Видови литиумски соларни батерии

Инсталација на литиумски соларни батерии

Литиумските батерии се најдолготрајните акумулатори, со мала стапка на самопразнење, добра длабочина на празнење и без мемориски ефект, бидејќи тие можат да складираат половина од полнењето без да ја оштетат литиумската батерија. Тие имаат 3 пати поголем енергетски капацитет од конвенционалните батерии и поддржуваат повисоки стапки на струја.

Покрај тоа, тие се со извонреден квалитет при високи напони, бидејќи некои модели работат во променлив опсег од околу 300 V до 450 V, успевајќи да ги намали циркулационите струи за да избегне прегревање или загуби на жици, меѓу другите недостатоци.

Технологиите BMS (Системи за управување со батерии) се безбедносни елементи што треба да ги поседуваат литиумските батерии за да се избегнат несреќи при употреба, па затоа се препорачуваат за соларни системи. Важно е да се истакнат 3 основни компоненти во инсталациите на литиумските батерии.

Во моментов, постојат три типа на батерии:

 • Батерии со литиум/кобалт оксид: Една од неговите главни предности е високата енергетска густина и одличната издржливост.
 • Батерија литиум/магнезиум оксид: Има високо ниво на безбедност, но категорично не се препорачува да се користи на високи температури.
 • Железна/литиум фосфатна батерија: Покрај повеќе од 2000 циклуси, има најдобри безбедносни перформанси и е литиумско железо фосфатна батерија со долг работен век.
 • Цилиндрични/тубуларни литиумски батерии: Тие се литиум-јонски и се познати како литиум полимерни батерии.
 • Рамни литиум полимерни литиумски батерии: Тие се и литиум полимер батерии.
 • Литиумски батерии со инвертер: Тие се најновиот технолошки напредок, тоа се литиумски батерии со внатрешен инвертер кои можат да работат паралелно со батеријата, што им овозможува да функционираат како батерија и инвертер за напојување на мали простори.

Предност

соларни инсталации

Во споредба со традиционалните оловно-киселински батерии, литиум-јонските батерии ги имаат следните предности:

 • Висока енергетска густина: складира повеќе енергија со помала тежина. Литиум-јонските батерии можат да заштедат до 70% простор и 70% тежина во споредба со оловната киселина. Сите овие се многу корисни, особено за складирање и транспорт на батерии.
 • Литиум-јонските батерии бараат малку одржување (едвај) и се поотпорни на неправилни испуштања.
 • Тие не испуштаат токсични и загадувачки гасови.
 • Висока струја за полнење.
 • Потребно им е помалку време за да се вчитаат
 • Висока струја на празнење. Тие можат брзо да се истоварат без загуба на живот.
 • Батерија со долго траење. Шест пати повисоки од традиционалните.
 • трае околу 15 години.
 • Висока ефикасност помеѓу утовар и истовар. Многу мала загуба на енергија поради производство на топлина.
 • Достапна е поголема континуирана моќност.
 • Тие речиси и да немаат само-празнење.
 • Оловно-киселинската батерија никогаш не треба да се продолжува откако ќе започне инсталацијата, бидејќи животниот век на новата батерија ќе се скрати на исто ниво како и животниот век на старата батерија.
 • Литиумските батерии може да се издолжуваат во секое време, а новите издолжени батерии не се проблем.
 • Литиумските батерии можат да се поврзат паралелно за да се зголеми капацитетот. Ве молиме имајте предвид дека остатокот од батериите не треба да се поврзуваат паралелно бидејќи тоа драстично ќе го скрати нивниот животен век.
 • Оловно-киселинската батерија го губи својот животен век (времетраење) ако се испушта под 50% од неговата состојба на полнење (длабочина на празнење = DOD) или се испушта многу брзо.
 • литиум-јонски батерии, од друга страна, може да се испразни до околу 80% DOD и побрзо од оловните батерии без губење на нивниот животен век. Новите може дури и да имаат 100% DOD.

Недостатоци на литиумските батерии

 • нејзината највисока цена
 • Ним им треба контролор или менаџер за регулирање на утовар и истовар. Овој регулатор обично вклучува инвертер и регулатор.
 • Тие често се нарекуваат „хибридни инвеститори“.
 • проблеми со рециклирање.
 • Зависност од литиум во некои земји.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за литиумските соларни батерии и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.