Сè што треба да знаете за котлите за природен гас

котли на природен гас

Во многу домови котлите се користат за загревање на вода за употреба во тушеви или кујни. Важно е да се знае кои котли се поефикасни ако сакаме да заштедиме на сметката за електрична енергија и да ги искористиме максимално од ресурсите што ги имаме. Денес ќе разговараме за котли за природен гас.

Во овој пост можете да научите сè што е поврзано со овој тип на котел. Од тоа што се тие и како функционира, до кои се најпрепорачливи за употреба, поминувајќи ги предностите и недостатоците на секој од нив. Дали сакате да дознаете повеќе за тоа?

Кои се котлите со природен гас?

котли за гас и нивната калориска вредност

Котел за природен гас е контејнер кој содржи вода што се загрева чие гориво е природен гас.

Сите ние сакаме да заштедиме максимум од џебот за прашања во домаќинството за да можеме да го потрошиме на патувања, каприци или што сакаме. Покрај тоа, со употреба на енергија што ја вложуваме посветеност на состојбата на животната средина. Котлите, како и друга опрема за домаќинството, се многу важни за нашите животи, бидејќи со нив ја загреваме водата што ја користиме.

Изборот на добар модел или не зависи целосно од практичното знаење за тоа кој котел е најдобар за нашата ситуација. Важно е да се знае кој котел ќе го избереме во зависност од тоа моделот, потребното одржување, ревизиите и ефикасноста. Ако можеме да го избереме оној кој најмногу ни одговара, можеме да заштедиме многу пари на крајот на месецот. Покрај тоа, мора да се земе предвид дека, колку е поголема ефикасноста и квалитетот на котелот, толку помалку ќе ја оштетиме животната средина со емитираното загадување.

работа

заштедете на сметката со котлите

Котлите имаат горилник кој е одговорен за започнување на согорување на гас. Овој гас е нормално природен гас, иако има и котли чие снабдување со гориво е пропан или дизел. Кога гасот се загрева, ја претвора водата содржана во резервоарот во пареа и излегува низ кола за загревање на остатокот од домот. Оваа водена пареа може да се користи за поврзување на нив со радијатори или дури и подно греење.

Потребни се котли со пропан друг резервоар за складирање на бензинот, затоа зафаќаме повеќе простор отколку што би сакале да му посветиме на овој вид опрема. Дизелските се поевтини, а исто така ни овозможува да готвиме. Покрај тоа, тој бара излез за гасовите генерирани при согорување, така што им треба и поголема инсталација.

Сите овие потреби го прават инсталирањето на таков котел повеќе време и на крајот поскапо. Поради оваа причина, котлите со природен гас се најбезбедни и најпрактични. Концептот на природен гас е толку распространет и толку широко користен што е познат како Гасен град.

Видови котли на природен гас

Постојат различни типови на котли на природен гас и, како што споменавме претходно, мора да знаеме добро кој од нив да избере за да ги оптимизираме нашите ресурси добро за, на крај, да заштедиме пари.

Водоотпорни котли за гас

запечатен котел

Овие котли имаат запечатена комора за согорување и не трошете воздух од внатрешноста на домот. Оваа карактеристика ги прави побезбедни, бидејќи гасовите произведени при согорување не доаѓаат во контакт со воздухот што го дишеме.

Котли за гас со низок NOx

запечатен котел со низок NOx

Азотните оксиди се загадувачки соединенија кои се создаваат за време на процесот на согорување со вишок кислород. Котлите што немаат каков било вид регулација на емисиите се позагадувачки и помалку ефикасни. Овој тип на котел има дизајн сличен на претходниот, но подготвена е да испушта помалку азотни оксиди.

Котли за кондензација на гас

кондензациски гас

Тие исто така го одржуваат моделот како гас тесен, но имаат предност во повторна употреба на енергијата на водена пареа. Тоа е, тие имаат коло што пренасочува користена водена пареа за возврат, да помогне во загревање на останатата вода во резервоарот. Ова ги намалува вкупните трошоци на енергијата што се користи за загревање на водата, бидејќи ја искористува преостанатата топлина на генерираната пареа.

Тие се исто така побезбедни и поефикасни и можеме да заштедиме многу пари на потрошувачката на природен гас.

Атмосферски котли за гас

котли за атмосферски гас

Во овој модел на котел, за разлика од претходните, комората за согорување е отворена, а воздухот што се користи за загревање на водата е собрани од местото каде што се наоѓа котелот. Овие котли многу повеќе загадуваат и се помалку ефикасни и безбедни. Покрај тоа, тие пренасочуваат некои штетни гасови во нашиот дом.

Цени

цена на котли за природен гас

Да се ​​зборува за општи цени е нешто комплицирано, бидејќи има илјадници модели од секој тип. Сепак, котлите во атмосферата (иако најмалку се препорачуваат) се најевтини. Неговата цена е околу 300 евра. Понизок квалитет, пониска цена. Но, не за тоа, треба да се определиме за овие. Moreе загадуваме повеќе и ќе трошиме повеќе гас на долг рок, бидејќи неговата ефикасност е помала.

Од друга страна, водоотпорните котли имаат променлива цена помеѓу 400 и 1400 евра. Тие имаат многу поскапа почетна цена, но се помалку загадувачки и поефикасни, на долг рок, тоа ќе значи помала потрошувачка на гас и, според тоа, помалку трошоци.

Предности на котлите за гас

предности на котлите за природен гас

Користењето котли за гас има свои предности и тие се следниве:

  • Неговата цена е обично ефтина (од 300 евра). Може да се има дома.
  • Неговиот ефект за загревање на водата тоа е доста брзо и удобно. Покрај тоа, бидејќи има термостат и бројач, може да се програмира да се загрева до температурата што ја сакаме.
  • Тие обично не заземаат многу простор и имаат животен век од многу години.
  • Тешко е потребно чистење во споредба со другите средства за греење и не испушта бучава.

Недостатоци

одржување на котелот

Конечно, исто така е важно да се именуваат недостатоците на овој тип на котел. Единствениот очигледен недостаток е неговото одржување. Тие мора да се чистат еднаш годишно да се избегнат дефекти и заглавувања и, пред сè, да се спречат несреќи.

Со оваа информација можете да изберете кој тип на котел е најдобар за вас и да заштедите што е можно повеќе на греење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.