Корисни информации за пластика

El пластика Денес е еден од најкористените материјали за илјадници апликации во секојдневниот живот и во индустријата за неколку децении.

Пластиката е создадена околу 1860 година, но нејзината употреба започнала во 1930-тите.

Синтетичката пластика има карактеристики што го направија овој материјал популарен: тој е ефтин за производство, има мала густина, е водоотпорен, флексибилен, електрично изолира, е отпорен и се прилагодува на сите видови на употреба.

Производството на пластика е многу загадувачко, особено кога е запалено, некои видови пластика се рециклираат лесно, но други.

 • Глобалната потрошувачка на пластика во 2010 година изнесува 250 милиони тони и продолжува да се зголемува.
 • Конвенционалната пластика трае од 100, 500 и до 1000 години за да се деградира во зависност од видот на материјалот што се користи за неговото производство.
 • Традиционална употреба на пластика нафта и деривати за неговото производство, па затоа е многу загадувачки, покрај тоа многу се троши моќ во нејзината елаборација.
 • Пластичниот отпад претставува 60 до 80% од ѓубрето што се наоѓа во морето и плажите низ целиот свет.
 • Се проценува дека годишно во светот се трошат 1 милијарда пластични кеси, а потоа повеќето од нив стануваат ѓубре, бидејќи не се биоразградлив.
 • Постои широк спектар на пластика што најчесто се користи во сите видови предмети. Некои од најчесто користените се полистирен, полипропилен, полиуретан, ПВЦ, ПЕТ, полиамид, меѓу другите.
 • Традиционалната пластика може да има различна текстура, цврстина и физичка состојба бидејќи може да биде пена, тврд материјал, мека, итн.

Како заклучок, пластиката некогаш се сметаше за модерен материјал кој решаваше разни проблеми и има илјадници апликации. Но, со изминувањето на децениите, тоа даде придобивки, но исто така произведува огромно загадување и генерира количини ѓубре на целата планета.

Во моментов, традиционалните пластика веќе не се сметаат за најдобар материјал поради нивните последици врз здравјето на луѓето и животната средина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јенифер Валентина Салас Дуке dijo

  какви убави информации

 2.   Карла Паола dijo

  Оваа информација многу ми помогна за домашните задачи добив 10

 3.   миријам луна dijo

  Ре ги зеде информациите

 4.   миријам луна dijo

  Ре кода на информациите, се надевам дека ќе станам добар во домашните задачи

 5.   Фиренца dijo

  Информациите се добри, добив 10 за задачата

 6.   илул2002 година dijo

  Многу ми помогна на мене и на мојот пријател да можеме да ја завршиме работата

 7.   камила dijo

  какви добри информации

 8.   Martina dijo

  Ви благодариме за информациите, се надевам дека ќе добијам 10-ка на работа! Однапред ви благодарам затоа што многу ми помогна ..

 9.   Kevin dijo

  Колку срамна задача беше тоа за орто ХДП, ја мразам повредената школка на мајка ти

 10.   valentina dijo

  Сакав инфо