Компост направен од пердуви од пилешко

Gallina

Милиони тони пердуви пилешко и јаглерод диоксид, фактор на климатско нарушување, се емитуваат секоја година на планетата. Комбинирањето на двете овозможува да се добие нов вид на ѓубриво благодарение на едноставната хемиска постапка, а исто така и со секундарен производ што може да се користи како хидроизолационо средство.

Светот има проценета популација од 19.000 XNUMX милиони жители кокошки, тоа е два и пол пати повеќе од бројот на луѓе. Од потрошувачката на птици Секоја година се појавуваат 5 милиони тони пердуви. Повеќето завршуваат во преземања каде траат со децении.

По трансформацијата во пластика, во гориво на база на водород, во композитен материјал, можна нова употреба е развиена од страна на Чангл Чен од Кинескиот универзитет за наука и технологија во Хефеи, провинцијата Анхуи, за производство ѓубриво.

Распаѓање од пиролиза 1 g пердуви на 600 ° C за 3 часа во јаглерод диоксид, 0,26 g од сода бикарбона de амониум. Овој производ потоа може да се користи како компост. Ако се загрее на 60 ° C, се ослободува амонијак, употреблив како компост.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Johnон Гунша dijo

    Одлична статија каде што можете да добиете повеќе информации на оваа тема