Кои европски земји се лидери во обновливото производство?

инвестирање во обновлива енергија ќе го зголеми глобалниот БДПВо моментов, според последните податоци на Евростат, процентот на енергија од обновливи извори во Европската унија достигна во просек 17% од финална потрошувачка. Важна бројка, ако се земат предвид податоците од 2004 година, бидејќи во тоа време тие достигнаа само 7%.

Како што многупати коментиравме, задолжителна цел на Европската унија е дека до 2020 година доаѓа 20% од енергијата обновливи извори и да се зголеми овој процент на најмалку 27% во 2030 година. Иако постои предлог да се ревидира оваа последна бројка нагоре.

По земја, Шведска е земја каде што се произведува повеќе обновлива енергија над финалната потрошувачка, со 53,8%. Следат Финска (38,7%), Летонија (37,2), Австрија (33,5%) и Данска (32,2%). За жал, има и други далеку од целите на ЕУ, како Луксембург (5,4%), Малта и Холандија (обајцата со 6%). Шпанија е на средина на табелата, со нешто повеќе од 17%.

Земја

Процент на енергија од обновливи извори (% од крајната потрошувачка)

1 Шведска

53,8

2 Финска

38,7

3. Летонија

37,2

4 Австрија

33,5

5. Dinamarca

32,2

6. Естонија

28,8

7. Португалија

28,5

8. Хрватска

28,3

9 Литванија

25,6

10. Романија

25

14. Шпанија

17,2

Следно, ќе видиме неколку иницијативи на земјите-членки, со она што тие го сакаат или веќе ги исполниле целите на Европската унија

Обновливи иницијативи од разни земји

Фабрики за ветер во странство во Португалија

Првиот офшор фарма на ветер на Пиринејскиот полуостров е веќе реалност, но пред брегот на Вијана направи Кастело, на португалска територија, на само 60 километри од границата со Галиција. Тоа е новиот и утврден облог на соседната земја за обновливи енергии, поле во кое Португалија има голема предност пред нас, и покрај фактот дека Шпанија е светска сила кога станува збор за енергијата на ветерот - вонземски -.

Еолска Данска

Шпанскиот парадокс

Во случај на енергија од ветер во странство, шпанскиот парадокс е тотален. Во нашата земја нема „офшор“ фарми со ветерници, само некои експериментални прототипови. Y Сепак, нашите компании се светски лидери и во оваа технологија. Ниту еден мегават не влегува во шпанската мрежа од морето кога се наоѓа во Велика Британија Iberdrola инаугурира неколку фарми со ветерници, како што е Западот крај Даддон Сендс (389 MW), што е во изградба во Германија и го додели (повторно во Велика Британија) Источна Англија Оне (714 MW), најголемиот шпански проект во историјата во секторот на обновливи извори. Освен Ибердрола, репери се и компаниите како Ормазабал или Гамеса.

Франција претставува план за двојно зголемување на енергијата на ветерот до 2023 година

Франција претстави план чија цел е поедноставување на сите административни процедури и забрзување на развојот на сите проекти за енергетска ветер да го зголеми производството на чиста енергија од овој сектор двојно до 2023 година.

Ветерна фарма во морето

Предизвиците на Данска

Предлогот на Данска е отстранете го јагленот за 8 години, без никакво сомневање претстои голема цел. Сметајте на Данска е лидер во енергијата на ветерот со децении откако инвестираше во оваа технологија од 1970 година со светската нафтена криза.

Целите на Данска одат преку:

 • 100 проценти обновлива енергија пор 2050
 • 100 проценти обновлива енергија во електрична енергија и греење од 2035
 • Комплетна фаза на елиминација на јаглен до 2030 година
 • 40 проценти намалување во емисии на стакленички гасови од 1900 до 2020 година
 • 50 проценти од побарувачка на електрична енергија испорачано од енергијата на ветерот до 2020 година

Белгија

Финска сака да забрани јаглен во блиска иднина

Финска студии со кои се забранува, според законот, јаглен за производство на електрична енергија пред 2030 година. Додека во држави како Шпанија, согорувањето на јаглен се зголеми за 23% минатата година, Финска сака да бара позелени алтернативи, размислувајќи за иднината на земјата.

Финска

Минатата година, финската влада претстави нов национален стратешки план за енергетскиот сектор, кој предвидува, меѓу другите мерки, забрани со закон употреба на јаглен за производство на електрична енергија од 2030 година.

Норвешки електрични автомобили

Во Норвешка, 25% од продадените автомобили се електрични. Да, правилно сте го прочитале тоа, 25%, 1 од 4, што се исто така автентични одредници за хидроелектричната енергија и се способни практично самостојно само со обновлива енергија. Пример што треба да се следи, и покрај фактот дека станува збор за голем производител на нафта. Токму на ова се потпреа за да достигнат такви бројки. Наместо да ја палат маслото за да произведат електрична енергија, тие се посветија на извозот и на парите добиени за производство на хидроцентрали.

Норвешка

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.