Климатски промени, голем предизвик за човештвото

Климатска промена

Од почетокот на цивилизациите, природните температурни флуктуации се приближиле на повеќе или помалку на еден степен на милениум, сепак најавените температури се базираат на промени што одат од 15 на 60 пати побрзо. Се соочуваме со предизвикот на климатска промена.

Резолуциите што треба да се земат за да се избегнат Стапка клима постарите се повеќе е невозможно да се одржат во индустријализираните земји. Всушност, меѓувладиниот панел проценува дека емисиите ќе треба да се намалат за 60% од сега до 2050 година за да се одржи глобалното затоплување планетата на прифатливо ниво, што се чини како клише со оглед на инерцијата на нашите општества. Научна студија на Меѓународната агенција за енергетика открива дека емисиите на СО2 ќе се зголемат за најмалку 60% во атмосферата од сега до 2020 година, дури и ако обврските од конференциите во Кјото и Париз се применат на некој начин. Ефективни.

Да се ​​ограничи иднината Стапка климаВо исто време кога на сиромашните земји им е дозволено да се развиваат, потрошувачката по глава на жител на богатите земји ќе мора да се подели на 2, а потрошувачката на сиромашните земји да се удвои.

Секој мора да се прилагоди на еволуција на климата. На крајот нема друг избор. Системот изразува огромна инерција и без оглед на тоа што се прави денес, ние мора да се прилагодиме на климатските промени, што е феномен временски запишан.

Неопходно е мислењето да биде сигурно во една работа, научници тие се јасни Нема големи неизвесности во врска со филмот пред нас. А, политиките не можат да се кријат зад наводните непознати променливи за да не дејствуваат. Ова значи дека научниците се доволно сигурни дека сега е време политичарите да дејствуваат.

На крајот, земји индустријализирана, одговорни за оваа поголема и планетарна појава што ја загрозува стабилноста на човештвото, имаат потешкотии да ги применат средствата за намалување и прилагодување на мерката на неизбежните последици што се веќе видливи.

Во моментов не недостасуваат информациите, што недостасува е храброста да разбереме што знаеме и да донесеме релевантни заклучоци. На ова ниво, одговорност на сите граѓани е компромитиран, и секој мора да биде индициран лично на свое ниво.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Ноел замудија dijo

    Одлична работа и вашите интересни објави секогаш вреди да се прочитаат