Климатските промени влијаат на природната селекција и еволуцијата на живите суштества

климатските промени влијаат на природната селекција

Во нашите екосистеми, сите живи суштества следат процес наречен природна селекција. Овој процес е тој што одлучува кои гени се најкорисни за опстанокот на живите суштества и предизвикуваат „подобрувања“ во адаптацијата.

Климатските промени и нивните разорни ефекти врз целиот свет, исто така може да влијае на овој процес на природна селекција, предизвикувајќи различни модификации на еволутивните траектории на организмите.

Што е природна селекција?

природна селекција кај пеперутките

За целосно разбирање како влијаат климатските промени врз природната селекција, мора да знаеме за што станува збор. Природната селекција е процес со кој еден вид се прилагодува на својата околина. Еволуционата промена се одвива кога поединци со одредени карактеристики имаат поголема стапка на преживување или репродукција од другите лица во популацијата и ги предаваат овие наследни генетски карактеристики на нивните потомци.

Генотип е група на организми кои делат специфичен генетски сет. Затоа, едноставно кажано, природната селекција е постојаната разлика во преживувањето и размножувањето помеѓу различните генотипови. Ова е она што можеме да го наречеме репродуктивен успех.

Природна селекција и климатски промени

адаптација на молци во нивната околина

Студија објавена во списанието наука објавено минатата недела тврди дека глобалните промени во овој процес на природен избор се водат повеќе од врнежи од дожд отколку од температури. Бидејќи климатските промени го модифицираат режимот на врнежи на глобално ниво, тоа исто така може да влијае на овој процес на природна селекција.

Иако еколошките последици од климатските промени се сè повеќе документирани, ефектите на климата врз еволутивниот процес што ја води адаптацијата се непознати “, се вели во текстот објавен во„ Сајанс “.

Бидејќи ова е прилично сложена работа, научниците мораа да одат и да користат голема база на податоци што стои зад студиите извршени во последните децении. Во оваа база на податоци се направени студии на различни популации на животни, растенија и други организми, како и нивната способност да преживеат и да се размножуваат.

Намалени врнежи од дожд и зголемени суши

климатски промени кај живите суштества

Една од променливите што најмногу може да влијае на природната селекција е режимот на врнежи. Ако се намалат, сушите се зголемуваат, и во време и во фреквенција. Потоа, зголемувањето на сушите предизвикува многу области да станат посуви, па дури и пустини. Меѓутоа, во други области, врнежите се зголемуваат и може да има случаи во кои регионот станува повлажна област.

Без оглед на случајот, ова влијае на моделите на природна селекција. Тоа е, еволуцијата на различните видови организми е засегната затоа што не само што се менуваат гените на видовите, туку се менува и надворешниот агенс (климата). Варијации во климата, како што се зголемени температури, режими на ветер, врнежи од дожд, итн. Тие влијаат на модификациите што можат да претрпат различни организми како резултат на природниот процес на селекција.

Промени во екосистемите

природната селекција е еволутивен процес

Во екосистемите може да има долгорочни промени во кои различните видови може да имаат „маргина“ за прилагодување и да научат да преживуваат пред новите сценарија. На пример, промената на моделот на дожд може да влијае на изворот на храна на разни организми. Односно, видовите кои зависат од одредена храна, како што се тревопасни животни, можат да бидат засегнати од намалување на растителното покритие како резултат на намалувањето на врнежите.

Затоа, познавањето на ефектите од климатските промени и познавањето на нивната врска со еволутивните процеси на природна селекција е од витално значење за да се знае промената во функционирањето на екосистемите. Поради фактот што на краток рок се очекува зголемување на обилните врнежи од дожд што може да доведе до значителни промени во моделите на избор.

Како што коментирав претходно, во зависност од брзината со која се случуваат промените во екосистемите, видовите можат или не можат да се прилагодат на нови ситуации. Сепак, она што не може да се негира е дека климатските промени имаат доволно потенцијал да ја сменат адаптацијата на живите суштества ширум светот.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   твојата стара хаха dijo

    има газела која влегува во ректумот на друга, токму на првата фотографија