кинетичка и потенцијална енергија

разлика во кинетичката и потенцијалната енергија

Кинетичката енергија е енергијата поврзана со движењето, а потенцијалната енергија е енергијата поврзана со положбата во системот. Општо земено, енергијата е способност да се работи. И кинетичката и потенцијалната енергија ги претставуваат двата основни типа на постоечка енергија. Секоја друга енергија е различна верзија на потенцијална енергија или кинетичка енергија или комбинација од двете. На пример, механичката енергија е комбинација од кинетичка и потенцијална енергија.

Во оваа статија ви кажуваме сè што треба да знаете за кинетичката и потенцијалната енергија, нејзините карактеристики и примери.

кинетичка и потенцијална енергија

кинетичка и потенцијална енергија

Кинетичка енергија

Кинетичката енергија е вид на енергија поврзана со движењето. Сè што се движи има кинетичка енергија. Во меѓународниот систем (SI), единицата за кинетичка енергија е џуџе (J), што е иста единица како и работата. Еден џул е еднаков на 1 kg.m2/s2. Има многу примери за употреба на кинетичка енергија во секојдневниот живот.

 • Куглање: Куглање е лице кое фрла топка од 3-7 килограми за да собори 10 клинови, што се заснова на кинетичката енергија што ја носи топката, што зависи од масата и брзината на топката.
 • Ветер: Ветерот не е ништо повеќе од воздух во движење. Кинетичката енергија на движењето на воздухот може да се претвори во електрична енергија со помош на турбини на ветер.
 • Топлинска енергија: Топлинската енергија е кинетичка енергија поврзана со микроскопското движење на честичките во системот. Кога загреваме вода или кој било друг предмет, додаваме кинетичка енергија преку пренос на топлина.

Кинетичка енергија

Потенцијалната енергија е вид на енергија поврзана со релативната положба во системот, односно положбата на еден објект во однос на друг. Два посебни магнети имаат потенцијална енергија во однос на едни со други. Во SI, единицата за потенцијална енергија е џује (J), како и кинетичката енергија. Еден џул е еднаков на 1 kg.m2/s2.

Многу од изворите што ги користиме за енергија зависат од потенцијалната енергија.

 • Енергијата складирана во брани: Водата складирана во подигнат резервоар, како што е браната, има гравитациона потенцијална енергија. Кога водата паѓа, таа ја претвора потенцијалната енергија во кинетичка енергија способна да работи во турбините лоцирани на дното на браната. Електричната енергија произведена од овие турбини се дистрибуира до локалната дистрибутивна мрежа.
 • Извори: Кога пружината е истегната или компресирана, таа складира одредена количина на енергија во форма на еластична потенцијална енергија. Кога ќе се ослободи пружината, складираната потенцијална енергија се претвора во кинетичка енергија.
 • Лак и стрела: Лакот и стрелата се пример за тоа како еластичната потенцијална енергија се претвора во кинетичка енергија. Кога ќе се истегне врвката, сработеното се складира во истегнатата низа како потенцијална енергија. Кога ќе ја олабавите низата, потенцијалната енергија на низата се претвора во кинетичка енергија, која потоа се пренесува на стрелката.
 • Електрична енергија: Електричната енергија е форма на потенцијална енергија која се определува со локацијата на полнежите во системот (електричното поле).

Како функционира кинетичката енергија?

потенцијална енергија

Кога некој предмет е во движење, тоа е затоа што има кинетичка енергија. Ако се судри со друг предмет, може да ја пренесе оваа енергија на неа, па така и вториот објект се движи. За објектот да добие движење или кинетичка енергија, на него мора да се примени работа или сила.

Колку подолго се применува силата, толку е поголема брзината што ја постигнува движечкиот предмет и неговата кинетичка енергија. Масата е исто така поврзана со енергијата на движењето. Колку е поголема масата на телото, толку е поголема кинетичката енергија. Лесно може да се претвори во топлина или други видови енергија.

Меѓу карактеристиките на кинетичката енергија имаме:

 • Тоа е една од манифестациите на енергијата.
 • Може да се пренесе од едно во друго тело.
 • Може да се претвори во друг вид енергија, на пример, во топлинска енергија.
 • Мора да примените сила за да започнете движење.
 • Тоа зависи од брзината и масата на телото.

Збирот на кинетичка и потенцијална енергија произведува механичка енергија (енергија што ја поврзува положбата на објектот со неговото движење). Како што беше споменато претходно, динамиката се однесува на движење. Потенцијалот се однесува на количината на енергија складирана во телото во мирување.

Според тоа, потенцијалната енергија ќе зависи од положбата на објектот или системот во однос на полето на силата што го опкружува. Кинетичката енергија зависи од движењето на објектот.

Видови на потенцијална енергија

пример за потенцијална енергија

гравитациона потенцијална енергија

Гравитациската потенцијална енергија се дефинира како енергија што ја поседува масивен објект кога е потопен во гравитациско поле. Гравитационите полиња се создаваат околу многу масивни објекти, како масите на планетите и сонцето.

На пример, тобоганот има најголема потенцијална енергија на највисоката точка поради неговото потопување во гравитационото поле на Земјата. Откако автомобилот ќе падне и ќе ја изгуби висината, потенцијалната енергија се претвора во кинетичка енергија.

еластична потенцијална енергија

Еластичната потенцијална енергија е поврзана со еластичните својства на супстанцијата, односно нејзината тенденција да се врати во првобитната форма откако ќе биде подложена на сила на деформација поголема од нејзината отпорност. Очигледен пример за еластична енергија е енергијата што ја поседува пружината, која се шири или се собира поради надворешна сила и се враќа во првобитната положба откако надворешната сила веќе не се применува.

Друг пример е системот со лак и стрела, кога лакот се влече со еластични влакна, еластичната потенцијална енергија достигнува максимум, благо свиткувајќи го дрвото, но брзината останува нула. Во следниот момент, потенцијалната енергија се претвора во кинетичка енергија и стрелката исфрла со полна брзина.

хемиска потенцијална енергија

Хемиската потенцијална енергија е енергијата складирана во хемиските врски на атомите и молекулите. Пример е гликозата во нашето тело, која складира хемиска потенцијална енергија што нашето тело ја претвора (преку процес наречен метаболизам) во топлинска енергија за одржување на телесната температура.

Истото важи и за фосилните горива (јаглеводороди) во резервоарот за гас на автомобилот. Хемиската потенцијална енергија складирана во хемиските врски на бензинот се претвора во механичка енергија што го напојува возилото.

електростатска потенцијална енергија

Во електричната енергија важи и концептот на потенцијална енергија која може да се претвори во други облици на енергија, како на пр. кинетичка, термичка или светлина, со оглед на огромната разновидност на електромагнетизмот. Во овој случај, енергијата доаѓа од јачината на електричното поле создадено од наелектризираните честички.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за кинетичката и потенцијалната енергија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.