Современ град

на градови Тие се страници кои претрпуваат промени во согласност со различните процеси што се случуваат во нив, начинот на организирање на нивната заедница и со текот на времето.

¿Каков е модерниот град? Кои барања мора да ги има за да ги задоволи потребите на корисниците и за возврат да биде пријателски настроен кон животната средина? Ајде да го видиме следно:

Карактеристики на модерен град во XNUMX век

Современ еколошки град

Денес постои одредена тенденција да се модернизираат градовите, но за да се постигне оваа цел, мора да се земат предвид одредени фундаментални аспекти што го разликуваат градот. модерен град на други заостанати како што се:

 • Преглед и доколку е потребно промена на формата на организација и употреба на територијата на градовите.
 • Проширете ги јавните услуги на целото општество како што се вода за пиење, канализација, електрична енергија, Интернет, бензин, меѓу другите.
 • Промовирајте го еколошки згради на нови згради или домови, како и реформа или обновување на постарите за да ги направат поодржливи.
 • Енергетска матрица треба да се испланира врз основа на обновливи енергии и тоа е разновидно. Во прилог на промовирање на употребата на чисти енергии и во домашна форма, но и во индустриска употреба.
 • Треба да се промовира зачувување на зелените површини и да се зголеми нивното проширување доколку е оскудно.
 • Инвестирајте и развивајте стратегии за одржлива мобилност во градовите и да се промовира и подобри јавниот превоз, велосипеди и други еколошки средства.
 • Дајте приоритет на употребата на зелена и енергетски ефикасна технологија.
 • Промовирајте заштеда на енергија и рационално користење на енергијата во сите области на градовите.
 • Едуцирајте за еколошки прашања во формалното и неформалното образование за тоа како да се грижите за животната средина и кои шеми на потрошувачка треба да се модифицираат.
 • Развијте тековни програми на reciclaje од сите видови материјали.
 • Спроведете активности и политики кои ја намалуваат социјалната нееднаквост и сиромаштијата.

Овие се главните аспекти што треба да се земат предвид за да се постигне a модерен град на XNUMX век.

Постојат многу градови кои се стремат да го постигнат тоа, но други заостануваат, што бара поголема политичка одлука и притисок од граѓаните за да се постигне тоа.

Тоа е доста предизвик трансформира урбано јадро во модерен град со пристојни услови за живот на луѓето кои ја штитат животната средина и ги зачувуваат нејзините ресурси за идните генерации.

Дали би додале повеќе поени на списокот со карактеристики што треба да ги има еден современ град?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.