Како работи геотермалната енергија

како работи геотермалната енергија

Поради високата конкурентност и поголема ефикасност на обновливите извори на енергија, таа е се повеќе празна на меѓународниот пазар. Постојат многу видови на обновлива енергија (мислам дека сите тоа го знаеме), но всушност, кај обновливите извори, пронајдовме повеќе „познати“ извори на енергија, како што се сончевата и ветерната енергија и други помалку познати извори на енергија како што е енергијата геотермална. Многу луѓе сè уште не знаат како работи геотермалната енергија.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за тоа како работи геотермалната енергија и колку е важна.

Геотермална енергија

како геотермалната енергија работи карактеристики

Пред да знаеме како работи геотермалната енергија, мора да знаеме што е тоа. Геотермалната енергија е обновлив извор на енергија заснован на употреба на топлина што постои во земјата под земјата. Со други зборови, таа ја користи топлината од внатрешните слоеви на земјата и генерира енергија со неа. Обновливата енергија честопати користи надворешни елементи како што се вода, воздух и сончева светлина. Сепак, геотермалната енергија е единствениот извор на енергија што е ослободен од оваа надворешна норма.

Длабоко во земјата има температурен градиент каде чекориме. Со други зборови, температурата на земјата ќе се приближува и ќе се приближува до јадрото на земјата додека одиме надолу. Точно е дека најдлабоката длабочина на звук што може да ја достигнат луѓето не надминува 12 км, но ние тоа го знаеме градиентите на температурата ќе ја зголемат температурата на почвата за 2 ° C до 4 ° C на секои 100 метри. Падините на различните региони на планетата се многу поголеми, бидејќи кората се разредува во овој момент. Затоа, најдлабокиот слој на земјата (како најжешката мантија) е поблизу до површината на земјата и обезбедува поголема топлина.

Како работи геотермалната енергија: вадење

геотермални извори на енергија

Toе наведеме кои се изворите на екстракција за подобро да разбереме како работи геотермалната енергија.

Геотермални резервоари

Длабоките термички градиенти во одредени области на планетата се поизразени отколку во други. Ова доведува до поголема енергетска ефикасност и производство на енергија преку внатрешната топлина на земјата. Општо, производниот потенцијал на геотермалната енергија е многу помал од оној на сончевата енергија (60 mW / m² за геотермална енергија и 340 mW / m² за сончева енергија). Меѓутоа, кога споменатиот градиент на температурата е поголем (наречен геотермален резервоар), потенцијалот за производство на електрична енергија е многу поголем (до 200 mW / m²). Овој огромен потенцијал за производство на енергија генерира акумулација на топлина во аквиферот, што може да се користи во индустријата.

За да се извлече енергија од геотермалните резервоари, прво мора да се спроведе изводливо истражување на пазарот, бидејќи трошоците за дупчење се зголемуваат енормно со длабочината. Тоа е, како што вежбаме подлабоко, напорот за привлекување топлина на површината се зголемува. Меѓу видовите геолошки наслаги, откривме три вида: топла вода, суви минерали и гејзери.

Резервоари за топла вода

Постојат два вида резервоари за топла вода: изворна вода и подземна вода. Првиот може да се користи како топла бања со мешање малку на нив со ладна вода за да може да се искапат во него, но првиот има проблем со слабиот проток. Од друга страна, имаме подземни водоносни слоеви, кои се резервоари со многу високи температури и мала длабочина. Овој тип на вода може да се искористи за вадење на вашата внатрешна топлина. Можеме да циркулираме топла вода низ пумпа за да ја искористиме нејзината топлина.

Сув нанос е област каде што карпата е сува и многу жешка. Во овој тип резервоар нема течност што носи геотермална енергија или каков било вид на пропустлив материјал. Експертите се тие што ги воведоа овие типови на фактори за пренос на топлина. Овие полиња имаат помало производство и поголеми трошоци за производство. Недостаток на овој вид на поле е што технологијата и материјалите за оваа практика сè уште се економски непогодни, затоа мора да се развиваат и подобруваат.

Депозити на гејзери

Гејзер е топол извор што природно испушта колона пареа и топла вода. Малкумина на оваа планета. Поради чувствителноста на гејзерите, гејзерите мора да се користат во високо оценета и претпазлива околина за да не се намалат нивните оперативни перформанси. За да се извлече топлината од седиментот на гејзерот, топлината мора да се користи директно од турбината за да се добие механичка виталност.

Проблемот со оваа екстракција е што повторното инјектирање вода на ниски температури ќе ја олади магмата и ќе ја исцрпи. Исто така се анализира дека вбризгувањето на ладна вода и ладењето на магмата предизвикуваат мали и чести земјотреси.

Како работи геотермалната енергија: Геотермална централа

геотермална централа

За да знаеме како работи геотермалната енергија, мора да одиме во геотермални централи. Тие се местата каде се генерира овој вид на енергија. Работата на геотермална централа се заснова на прилично сложена операција што работи во систем на растенија. Со други зборови, енергијата се извлекува од внатрешноста на Земјата и се носи до централата каде што се создава електрична енергија.

Геотермалниот градиент на геотермалното поле во кое работите е повисок од оној на нормалната земја. Тоа е, температурата на длабочина се зголемува повеќе. Оваа област со повисок геотермален градиент генерално се должи на присуството на водоносен слој ограничен со топла вода и водоносникот е зачуван и ограничен со непропустлив слој што ја ограничува целата топлина и притисок. Ова е таканаречениот геотермален резервоар, каде што се извлекува топлина за да се произведе електрична енергија.

Геотермалните бунари за извлекување поврзани со електраните се наоѓаат во овие геотермални области. Пареата се извлекува преку мрежа на цевки и се насочува кон фабриката каде што топлинската енергија на пареата се претвора во механичка, а потоа во електрична енергија. Откако ќе ја имаме електричната енергија, треба само да ја транспортираме до местото на употреба.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа како работи геотермалната енергија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.