Како да ја навлажнете околината без овлажнител

како да ја навлажнете околината без овлажнител

Прекумерната сувост и влажност во куќата се штетни за здравјето, па затоа мораме да најдеме средина помеѓу двете. Особено во зима и во затворени области. Кога околината е многу сува, постојат различни начини за зголемување на влажноста на воздухот во куќата, за ова можете да ставите кофа со вода во просторијата, да засадите некои растенија во куќата или да ја отворите вратата за да се истуширате. Постојат начини за учење како да ја навлажнете околината без овлажнител.

Во оваа статија ви ги кажуваме најдобрите совети како да ја навлажнете околината без овлажнител.

Како да ја навлажнете околината без овлажнител

навлажнувач

Светската здравствена организација утврдува дека во региони со многу сува клима, идеалната влажност на воздухот за здравје е 60%. Кога влажноста е помала од 20%, може да предизвика иритација на очите, крварење од носот, сува кожа и алергиска криза., особено кај луѓе со астма или бронхитис.

Ова се најдобрите совети за да научите како да ја навлажнувате околината без овлажнител:

Имајте влажна крпа во собата

Ширењето влажна крпа на задниот дел од столот, креветот или таблата за нозете е одличен начин да го навлажнете воздухот во вашата соба. Не заборавајте да не ја виткате крпата бидејќи тоа ќе создаде непријатен мирис.

Ставете кофа со врела вода во собата

Овој совет е добар, доволна е половина кофа вода во просторијата, што е можно поблиску до главата на креветот за да се намали постоечкиот сув воздух и подобро да се дише навечер. Можете да користите кофа со вода за ароматерапија и да ставите 2 капки есенцијално масло на лаванда во водата, ова растение има својства кои ви помагаат да се смирите и да се опуштите.

Треба да се внимава да не се користи оваа техника во детските соби, бидејќи топлата вода може да предизвика изгореници, особено без надзор од родител или возрасен.

Засади некои растенија во куќата

Растенијата се одличен навлажнувач за животната средина, главно водни растенија како мечот Свети Ѓорѓи, познат и како свекрвен јазик и папратите кои го подобруваат квалитетот на воздухот.

Важно е да се запамети дека на растенијата им е потребна грижа, вода се додека почвата не е премногу влажна и знајте дали растенијата треба да бидат изложени на сонце или на сенка.

туш со отворена врата

Со туширање со отворена врата од бањата, дозволувате водената пареа да се шири низ воздухот, навлажнувајќи ја околината и ја прави употребата на топла вода поефикасна. Во лето е потешко да се туширате со топла вода, па затоа е добар трик оставете го тушот да работи со топла вода неколку минути додека лицето се суши или се облекува.

Други совети како да ја навлажнете околината без овлажнител

наводнувајте ги растенијата

како да ја навлажнете околината без овлажнител со растенија

Дали знаевте дека растенијата се појавуваат? Веројатно да, но шансите се дека немате поим колку е одличен овој процес кога станува збор за навлажнување на просторијата. Ако растенијата се наводнуваат, тие ќе го вратат оптималниот процент на влага за да го одржат воздухот во вашиот дом свеж и светол.

Растенијата имаат низа мали дупки во нивните лисја за да функционираат. кога ги полевате, ја движат водата кон корените, а овие делови од растението ја носат водата кон порите.

Работата на порите е да испуштаат влага и да ја задржат во просторијата каде што се наоѓаат. На овој начин, просторијата каде што е растението ќе има поголема влажност од другите области на вашата куќа. Секое домашно растение што ви се допаѓа ќе работи.

Наполнете го резервоарот за риба со вода

влажност на околината

Ако имате голем аквариум, ова може да ви помогне да ја зголемите влажноста без разлика дали имате риба или не. Треба само да го наполните речиси полно и да го поставите стратешки во просторијата за да биде надвор од патот. Вклучете го и оставете воздухот да дојде во контакт со водата во резервоарот.

Покрај тоа што ќе ви помогне, ова може да помогне и во опкружувањето на мебелот и да спречи оштетување на ѕидовите или мебелот од недостаток на влага.

користете вазни

Наполнете ја вазната со вода и ставете ги цвеќињата што ги сакате. Тие ќе бидат задолжени да го прават истото со растенијата. Освен тоа, тие се украсни предмети кои можат да направат соба да изгледа подобро.

Ставете вода во близина на извор на топлина

Дали имате радијатор? За да ја искористите топлината од вашиот грејач за да го навлажнете вашиот дом, едноставно чувајте полна чаша вода во негова близина, или дури и над уредот ако сакате. Овој процес полека испарува водата, а пареата е одговорна за додавање на влага во околината и спречување на нејзиното сушење.

Придобивката од овој начин е што ќе ја искористите топлината за да ја постигнете саканата температура, а притоа да ви овозможите подобро ниво на влажност.

Кујната

ова е дефинитивно една од најлесните опции бидејќи готвењето е нешто што го правиме секој ден. Готвењето храна како супа или крем или едноставно зовриена вода ќе ја ослободи влагата и ќе ја направи околината помалку сува.

виси облека дома

За да го задржат чистиот изглед и да не заземаат многу простор, повеќето луѓе ја закачуваат облеката надвор од куќата. Сепак, закачувањето мокра облека внатре во куќата може да помогне да се навлажне околината. Освен тоа, можете да ја натопите просторијата со искористен детергент.

Не ја кревајте премногу температурата

Одржувањето на околината малку поладна ќе ви даде поголема влажност, бидејќи вклучувањето на топлината е причина број еден за високите температури што доведуваат до суви средини. Покријте се со палто и ќебе и избегнувајте да се потпирате на тие надворешни извори на топлина за да ве стоплат.

Користете внатрешен фонт

Конечно, купувањето внатрешна фонтана може да чини пари, но исто така може да ви помогне да го декорирате вашиот дом. Овие артефакти доаѓаат во различни големини и дизајни, па можете да го изберете оној кој одговара на вашиот вкус.

Најдобро од сè, слушањето на звукот на водата што паѓа ќе ве опушти, па ќе имате корист од украсувањето, опуштањето и навлажнувањето со еден производ.

Следењето неколку чекори може да ви помогне да постигнете подобро навлажнување за кратко време, меѓутоа, следењето на неколку чекори во исто време ќе го доведе вашиот дом до оптимално ниво на влажност за кратко време.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа како да ја навлажнете околината без овлажнител.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.