Како да се изолира куќата од студ во зима?

куќа во зима

Секогаш кога се наближува зимскиот период, пристигнува времето на студ и ниски температури. Нешто што подразбира промена во рутината на луѓето и внатре и надвор од домот. Од тераси станавме гледање филм на софата. И токму тука е комплетот на прашањето, бидејќи има моменти кога не ја добиваме вистинската температура за да ја загрееме куќата. Поради оваа причина, ќе ви дадеме неколку совети кои мора да ги земете предвид за да ја држите вашата куќа изолирана од студ во овој момент.

Првото нешто што ми паѓа на ум е материјали со кои е изградена куќата. Оттука, изолацијата на таваните и ѕидовите со различни материјали како плута, рециклиран памук, пена за прскање, па дури и фиберглас добива посебно значење.

фаворизира губење на топлина и влегување на студ

Друга клучна точка се прозорците. За да се спречи студот да навлезе низ нив, неопходно е прозорците да бидат квалитетни. Во спротивно, ќе треба да се користат одредени материјали. На пример, ставете силикон околу рамката на прозорецот за да спречите влегување на студ или ставете пена помеѓу самиот прозорец и ѕидот на зградата за да ги запечатите пукнатините.

Треба да го покриете и процепот што го имаат кутиите на ролетните со изолаторна лента бидејќи во спротивно ќе влезе воздух како да нема утре.

Други фактори кои влегуваат во игра при изолација на куќа се:

  • тип на домување: прв кат, пентхаус, дуплекс или вила
  • големина на куќата, односно квадратите што ги има
  • локација на куќата, односно ако е на аголот на зградата или ако има соседна зграда

обновливи извори на греење

Мебелот, килимите и завесите исто така помагаат да се изолира куќата. Јасно е дека ако куќата е сосема нова и се уште не е облечена со овој тип на украсни елементи, температурата ќе биде пониска. Иако тоа ќе зависи и од типот на греење во куќата, нешто за што обично се грижиме во изобилство во случај да можеме заштедите на сметката на крајот на месецот. И не е исто ако се работи за парно во кој концентрацијата на топлина ќе се врши во часовите во кои е вклучен. Меѓутоа, ако системот е индивидуализиран по домаќинство, секое семејство ќе биде тој што ќе ја избере оптималната температура за нивниот дом и временската рамка што најдобро ќе го компензира да го вклучи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)