Како да се избегнат климатските промени

екстремна топлина

Климатските промени се најголемиот проблем со кој се соочуваат луѓето во овој век. Нашата клима се менува, а со тоа и сите метеоролошки променливи и моделите на атмосферата. Главните причини за оваа промена на климата главно се должат на луѓето. Човечките економски активности се повеќе се деградираат и ги уништуваат природните екосистеми. Секој како личност може да преземе различни активности за да го спречи тоа да се зголеми. Многу луѓе се прашуваат како да се избегнат климатските промени.

Затоа, разговараме за најдобрите упатства за да научиме како да ги избегнеме климатските промени.

Акции за да научите како да ги избегнете климатските промени

чекори за да научите како да ги избегнете климатските промени

Ги намалува емисиите

Ако сакате активно да учествувате во борбата против климатските промени, користете го вашиот автомобил умерено. Користете одржливи транспортни средства колку што е можно повеќе, како што се велосипеди или користете повеќе јавен превоз. Во однос на долгите растојанија, најодржливо е возовите, а над авионите, тие се одговорни за голем дел од емисиите на јаглерод диоксид во атмосферата. Ако мора да користите автомобил, Имајте на ум дека секој километар што го забрзувате го зголемува CO2 и значително чини. Секој литар гориво што го троши автомобилот претставува околу 2,5 килограми јаглерод диоксид испуштен во атмосферата.

Заштедете енергија

Со некои мали упатства дома, можеме да научиме како да ги избегнеме климатските промени со заштеда на енергија. Ајде да видиме кои се тие упатства:

 • Не ги оставајте телевизорот и компјутерот во режим на подготвеност. Телевизорот се вклучува три часа на ден (во просек Европејците гледаат телевизија) и е во мирување во преостанатите 21 час, троши 40% од вкупната енергија во режим на подготвеност.
 • Не оставајте го вашиот мобилен полнач постојано приклучен на напојување, дури и ако не е поврзан со телефонот, затоа што ќе продолжи да троши струја.
 • Секогаш прилагодувајте го термостатот, или греење или климатизација.

Контролни апарати

Дали знаевте дека со свесно и одговорно користење на електричните апарати во вашиот дом можете да придонесете во борбата против климатските промени? Ви даваме неколку совети:

 • Покријте тенџере додека готвењето е одличен начин за заштеда на енергија. Уште подобри се шпоретите под притисок и пареа, кои можат да заштедат 70% енергија.
 • Користете ја машината за миење садови и машината за перење само кога се полни. Ако не, користете кратка програма. Не е неопходно да се постави висока температура, бидејќи сегашните детергенти се ефективни дури и при ниски температури.
 • Се сеќавам фрижидерите и замрзнувачите ќе трошат повеќе енергија ако се во близина на пожар или котел. Ако се стари, одмрзнувајте ги периодично. Новиот има автоматски циклус на одмрзнување кој е речиси двојно поефикасен. Не ставајте топла или топла храна во фрижидер: ќе заштедите енергија ако прво ја оставите да се излади.

Заменете за LED светилки

Заменувањето на традиционалните светилки со штедливи светилки може заштедете повеќе од 45 килограми јаглерод диоксид секоја година. Всушност, вториот е поскап, но поевтин во вашиот живот. Според Европската комисија, еден од нив може да ја намали сметката за струја и до 60 евра.

Како да се избегнат климатските промени со рециклирање

како да се избегнат климатските промени

Целта на 3R е да се поедностави борбата против климатските промени преку три акции:

 • Помалку троши и е поефикасен.
 • Искористете го пазарот за втора рака за да обезбедите уште една можност за работи што повеќе не ги користите или да набавите работи што на другите не им се потребни. Ќе заштедите пари и ќе можете да ја намалите потрошувачката. Исто така вежбајте комуникација.
 • Рециклирајте пакување, електронски отпад, итн. Дали знаевте дека можете да заштедите повеќе од 730 килограми јаглерод диоксид годишно со рециклирање на само половина од ѓубрето што се создава во вашиот дом?

Помалку пакување

 • Изберете производи со помалку пакување: шише од 1,5 литри произведува помалку отпад од шише од 3 литри.
 • Кога одите на шопинг, користете кеси за повеќекратна употреба.
 • Избегнувајте користење влажни марамчиња и премногу хартија. Ако го намалите отпадот за 10%, можете да избегнете емисија на 1.100 kg јаглерод диоксид.

Подобрете ја исхраната

Диетата со малку јаглехидрати значи попаметно јадење и справување со климатските промени.

 • Намалете ја потрошувачката на месо - Добитокот е еден од најголемите загадувачи во атмосферата - и ја зголемува потрошувачката на овошје, зеленчук и зеленчук.
 • Купете локални и сезонски производи: Читајте ги етикетите и консумирајте производи од блиско потекло за да избегнете увоз што претпоставува дополнителни емисии од транспортот.
 • Исто така, консумирајте сезонски производи за да избегнете други помалку одржливи методи на производство.
 • Обидете се да консумирате повеќе органски производи бидејќи во производниот процес се користат помалку пестициди и други хемикалии.

Волонтирај

Во борбата против климатските промени, мора да се бара заштита на шумските групи:

 • Избегнувајте практики кои можат да претставуваат ризик од пожар, како печење на скара во природни простори.
 • Ако мора да купите дрво, обложувајте се со потврда или печат од одржливо потекло.
 • Засади дрво. Секое дрво може да апсорбира до еден тон јаглерод диоксид, така што ќе помогнете во борбата против климатските промени.

Користете помалку топла вода и поддржувајте обновливи извори

користете велосипед

Потребна е голема количина на енергија за загревање на водата. Ова се некои активности против климатските промени кои исто така ќе ви заштедат пари:

 • Инсталирајте регулатор за проток на вода во туш кабината и ќе избегнете емисија на повеќе од 100 килограми јаглерод диоксид годишно.
 • Измијте се со ладна или топла вода и ќе заштедите 150 килограми CO2.
 • Заштедувате топла вода и трошите четири пати помалку енергија ако наместо да се бањате се туширате.
 • Исклучете ја чешмата додека ги четкате забите.
 • Погрижете се вашите чешми да не протекуваат. Капнувањето може да изгуби доволно вода за да ја наполни кадата за еден месец.

Конечно, уште една од активностите за борба против климатските промени што можете да ја направите е да изберете зелена енергија и да го промовирате генерирањето на обновливи извори на енергија како што се соларната, ветерната, хидрауличната итн.

Се надевам дека со овие совети ќе научите повеќе за тоа како да ги избегнете климатските промени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)