Која моќ на светлината да се вработи

каква моќ на светлината да вработи дома

Кога ќе видиме каква моќ на светлината да вработи, Неопходно е да се знае целата операција на тоа за да не потрошите и да имате непотребен трошок или да не паѓате на кратко и да водите често скокаат. Знаејќи каква моќ на светлина да вработиме, е од суштинско значење да потрошиме само на наше ниво на светлина и да трошиме помалку електрична енергија.

Затоа, во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за да научите каква моќ на светлината да вработите.

Што е електрична енергија

мраз

За да научиме каква моќ на светлината да вработиме, прво мора да знаеме што значи овој концепт. Моќ е количина на енергија што се произведува или троши за секоја единица време. Ова време може да се мери во секунди, минути, часови, денови ... и моќноста се мери во џули или вати.

Енергијата што се генерира преку електрични механизми ја мери способноста да генерира работа, односно каков било вид на „напор“. За да го разбереме подобро, да ставиме едноставни примери за работа: загревање вода, поместување на сечилата на вентилаторот, производство на воздух, движење итн. Сето ова бара работа што ќе успее да ги надмине спротивставените сили, силите како што се гравитацијата, силата на триење со земјата или воздухот, температурите што се веќе присутни во околината ... и таа работа е во форма на енергија (енергија електрична, топлинска , механички ...).

Односот воспоставен помеѓу енергијата и моќноста е стапката со која се троши енергијата. Тоа е, како се мери енергијата во потрошени џули по единица време. Секоја потрошена џул во секунда е еден вати (вати), така што ова е единица мерка за моќност. Бидејќи вати е многу мала единица, вообичаено се користат киловати (kW). Кога ќе ја видите сметката за електрична енергија, апарати и така натаму, тие ќе влезат во kW.

Најчесто поставувани прашања за тоа каква моќ на светлината да вработи

каква моќ на светлината да вработи

Некои од најчестите прашања што се поставуваат кога е потребно да се знае каква моќност на светлината да се вработи се поврзани со фреквенцијата со која водите скокаат кога има различна потрошувачка од вообичаена или затоа што нема светло ако поврземе неколку електрични апарати во исто време.

И, тоа е дека за да одговориме на сите овие прашања потребно е да се повикаме на бројот на електрични апарати што се наоѓаат во нашиот дом. Мора да се земе предвид дека електричната енергија зависи од многу фактори. Да се ​​има поголема или помала куќа не е важно, бидејќи можно е да се живее во прилично голема куќа со малку апарати. Може да се случи и спротивното. Една куќа може да има доволно електрични апарати и мала површина и треба да има договорено поголема моќност.

За да знаете каква моќност на светлината да вработите, треба да го знаете бројот на апарати што ги имате во вашиот дом и дали ќе го користите или не во исто време.

Правила за да научите каква моќ на светлината да вработите

апарати во исто време

Toе видиме кои се првите и главните правила што мора да се земат предвид за да се знае каква моќ на светлината да се вработи.

Правило 1

Колку е поголема договорната електрична енергија, толку е поголема фиксната сума што мора да се плати. Ова е важен фактор што треба да се земе предвид бидејќи не можеме да ја надминеме договорената електрична енергија бидејќи ќе платиме повеќе. Идејата е да дознаете повеќе или помалку трошоци што ќе ги имате и да вработите што е потребно за да се задоволи побарувачката на електрична енергија.

Правило 2

Да имаме помалку договорена моќ не значи дека ќе заштедиме поголеми. Јасно е дека за секој kW кога ќе се спуштите во подизведувачот ќе заштедите 50 евра годишно. Сепак, сите или заштедите исчезнуваат ако не успеете да користите неколку апарати во исто време. Никој не сака да го поминува целото време оди на влезната кутија, бидејќи МКП постојано скока. Снема светлина од вклучување на рерната во исто време кога ставате машина за перење и ова може да биде премногу удобно ако се случува често.

Ако ова се случи, мора да ја зголемите договорената моќност, дури и ако тоа ме чини малку повеќе пари. Заштедата на договорно намалување на моќноста може да биде поскапа ако не ги анализирате правилно.

Правило 3

Информациите се моќ и иако можете да одлучите што да вработите, важно е да бидете добро информирани. Постои ограничување означено од безбедносни причини при зголемување на моќноста. Имено, не сите електрични инсталации во сите згради имаат големи моќности. Ако ви треба повеќе од дозволената граница, ќе мора целосно да ја обновите инсталацијата. Во спротивно, може да се случат несакани несреќи.

Кога станува збор за намалување на моќноста, го имате и последниот збор. Сепак, треба да се напомене дека ако не успеете да имате напор, вие ќе бидете оној кој ги трпи сите непријатности околу тоа. Можете да ја намалите или подигнете моќноста како што сакате, сè додека се најдат множители од 0.1 kW. Ако на крајот потрошите намалување на договорената моќност, трошоците за повторно подигнување ќе значат дека сите заштеди се искористени за ништо.

Кој и како е избрана моќта

Потрошувачите се задолжени да се договорат со компанијата за моќта што ќе ја ангажираат. Најнормално е што самата компанија дава препорака заснована врз нејзината инсталација и бројот на апарати. На крајот, вие сте тој што го има последниот збор и можете да ја ангажирате саканата сума. Дистрибутерот е должен да прифати само една промена во електричната енергија годишно, иако може да се менува според вашите потреби. Очигледно е дека не можете да ја менувате нејзината договорна моќ секој месец.

За да дознаете дали вработивте, постои трик кој никогаш не пропаѓа. Вклучете ги сите електрични апарати во вашата куќа истовремено. Ако меѓу овие апарати најдете рерна, климатизација и правосмукалка, па дури и така да не скокне МКП, веројатно е дека имате премногу договорена моќ. Приликите во кои мора да ги поврзете повеќето или сите електрични апарати истовремено во вашата куќа се многу малку или ништовни. Вие не треба да бидете подготвени за тоа. Плаќате за нешто што никогаш или тешко дека некогаш го користите. Сето ова ќе се рефлектира во сметката за електрична енергија.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа каква моќ на светлината да ангажирате за куќа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.