Извлекување масло од катран песок

Не сите вадење нафта Истото е бидејќи во одредени области е полесно и малку помалку штетно за околината отколку на други места.

Експлозијата на масло од катран песок Технички е најтешко и произведува најголеми штети во животната средина. Бидејќи тоа бара експлоатација на отворено копно, користете голема количина природни ресурси како на пр моќ и вода покрај опасните хемикалии.

Во Алберта, Канада се очекува да започне да вади масло од катран песок, со што ќе се создаде значителен отпор од екологистите и другите социјални групи во земјата.

Процес на екстракција на овој тип на нафта Тој е многу позагадувачки од оној извлечен во бунарите на арапските земји или Венецуела. На сурова од песоците на битумен или битумен Огромна количина вода и хемикалии мора да се измијат за да се оддели битуменот од песок и глина.

Овој битумен потоа се обработува за да се претвори во гориво, но бара повеќе енергија отколку конвенционалниот битумен.

Проблемот во Канада покрај загадување Она што ќе го произведе е дека овие катран песоци се наоѓаат под илјадници километри шуми, така што ќе бидат уништени за уништување на шумите за вадење нафта.

Исто така, откако ќе се претвори во гориво Докажано е дека оваа сурова нафта создава повеќе емисии при согорување, што дополнително ќе го зголеми загадувањето на животната средина.

Во Европската унија и САД постои силно спротивставување на увозот на ова масло од битуменски песок поради големото еколошко влијание што го произведува.

Владите на Кина и Канада се оние кои најавија експлоатација на овој вид сурова нафта во наредните години.

Екстракцијата на нафта само по себе е активност што генерира негативно влијание врз животната средина, но уште повеќе кога се спроведува во битуменски песок.

Ова покажува дека нафтените компании и владите се повеќе заинтересирани за бизнис отколку да се грижат за животната средина и здравјето на луѓето со одобрување на ваков вид штетна експлоатација.

ИЗВОР: БиБиСи


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.