Избегнувајте загадување на реките

ѓубре во реките

Реките нудат мноштво добра и услуги за нашите екосистеми. Главно, тие се извор на свежа вода што е од суштинско значење за одржување на животот на нашата планета. Дополнително, тие дејствуваат како витален извор на храна за различни видови флора и фауна, играјќи клучна улога во сложените синџири на исхрана. Затоа, ние мораме избегнувајте загадување на реките по секоја цена.

Во оваа статија ќе ви кажеме како да избегнете загадување на реките и кои гестови можете да ги направите за да придонесете.

Како да избегнете загадување на реките

избегнувајте загадување на реките

Намалете ја потрошувачката на пластика

Ако барате начини да го избегнете загадувањето на речните води, наједноставното решение е да ја минимизирате употребата на пластични предмети за еднократна употреба. Реалноста е дека реките сè повеќе се поплавуваат со пластичен отпад, како на брегот, кој се одлева на површината на водата, па дури и се таложи на коритото на реката. Како што е познато, на пластиката и требаат векови за да се расипе и, на крајот, Тие се фрагментираат во микропластика кои контаминираат големи количини вода. Дополнително, познато е дека водните суштества ги помешаат овие фрагменти за храна.

Значајна мерка за да се избегне загадување на реките е да се намали употребата на пластични производи. За ова можете да изберете алтернативни материјали како што се платнени кеси, биоразградлива амбалажа и стаклени или метални предмети. Во случаи кога употребата на пластика е неизбежна, препорачливо е да се избере пластика за повеќекратна и/или рециклирана пластика наместо пластика за еднократна употреба. Неопходно е правилно да се фрли оваа пластика откако ќе се исцрпи нивната корисност.

Намалете ја употребата на масла и батерии

Влијанието на маслата врз животната средина е сериозно поради нивната високо загадувачка природа. Се проценува дека еден литар нафта има потенцијал да загади илјада литри вода. Од друга страна, Составот на батериите е многу токсичен и претставува закана за живите суштества. и, особено, за рибите, бидејќи тие можат да бидат проголтани од нив ако се растворат во вода.

Употребата на овие елементи, заедно со нивното неправилно отстранување, предизвикува загадување на реките, што резултира со штетно влијание врз водната биолошка разновидност и нарушување на синџирот на исхрана. Како резултат, Конзумирањето риба од такви контаминирани средини може да претставува ризици по здравјето. Затоа, како остварлива мерка за запирање на загадувањето на реките, од суштинско значење е да се намали употребата на масла и батерии.

Минимизирајте ја употребата на хемикалии во домот

Растворите за чистење обично се разредуваат со вода пред да се употребат и на крајот се фрлаат. За жал, ова често доведува до тоа овие производи да завршат во водни тела како што се реките и океаните, со со исклучок на локации со исклучително ефикасни методи за третман на вода. Сепак, овие места сè уште не се норма.

Вклучувањето на високо токсични хемикалии во составот на производите за домаќинство, вклучувајќи, но не ограничувајќи се на детергенти и средства за белење, претставува сериозна закана за водниот живот. Затоа, Императив е да преземеме чекори за намалување на употребата на овие штетни материи доколку се надеваме дека ќе ја зачуваме природната биолошка разновидност на реките и околните екосистеми.

Јадете повеќе зеленчук и помалку месо

Можно е да се помогне во ублажувањето на загадувањето на реките едноставно со донесување свесни одлуки за тоа што јадеме. Изборот да се консумира повеќе храна од растителна основа наместо храна од животинско потекло може да има значително влијание врз зачувувањето на реките, поради две клучни причини. Прво, за производство на килограм зеленчук е потребна многу помалку вода отколку за килограм месо, што може да заштеди илјадници литри вода. Второ, сточарската индустрија е одговорна за производство на значителна количина на загадувачки отпад што може да заврши во реките и другите водни тела, што може да се избегне со намалување на потрошувачката на животински производи.

Користете органски производи

За да ја следите гореспоменатата препорака, препорачливо е да го зголемите внесот на органска храна. Индустриското земјоделство користи агрохемикалии кои не само што остануваат во нашата храна, туку и се влеваат во подземните води и ги загадуваат реките, што влијае на биолошката разновидност. Напротив, Потрошувачката на органски производи го фаворизира производството на храна без агрохемикалии и на крајот го намалува количеството на штетни материи кои се инфилтрираат во реките.

Правилно фрлајте го отпадот

контаминирани реки

Постојат одредени супстанции, како што се боите и хемикалиите за базени, кои можат да претставуваат смртоносна закана за видовите флора и фауна што живеат во реките. За да го избегнете, Важно е правилно да се фрлаат овие производи и да се избегне фрлање директно во вода или земја. Овие штетни материи имаат способност да се исцедат и на крајот да стигнат до подземните води и реките, па затоа е од клучно значење да се преземат соодветни мерки за да се обезбеди правилно отстранување.

Знајте го потеклото на производите што ги консумираме

Преземете активна улога во производствениот процес, осигурајте се дека индустриите не учествуваат во уништувањето на шумите и се залагаат за адекватен третман на отпадот и ефлуентите може значително да помогне да се спречи загадувањето на реките и важните екосистеми. Ова, пак, може да помогне во зачувувањето на биомите.

Штедете вода и избегнувајте непотребна употреба

како да се избегне загадувањето на реките

Зачувувањето на водата е клучен чекор во одржувањето на овој непроценлив природен ресурс. Постојат неколку практики што можеме да ги прифатиме за да промовираме зачувување на водата, вклучувајќи:

 • Одлучете се за пократко туширање наместо да се препуштате на долги туширање или капење.
 • Важно е да се осигурате дека славините се исклучени кога водата не се користи веднаш. За да се спречи истекување на вода, Важно е да се осигурате дека славините се правилно обезбедени.
 • Бидете внимателни при наводнување на тревникот. Прекумерното наводнување може да има штетни ефекти врз долговечноста и здравјето на вашиот тревник.. Затоа, се препорачува да се воздржите од прекумерно наводнување.
 • Дождовницата може да се користи како извор на вода.
 • Целта е да се зголеми јавната свест и да се прошири знаењето за проблемот со загадувањето на реките.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа како да го избегнете загадувањето на реките.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.