Идеи за рециклирање

начини за рециклирање

Со рециклирање на секојдневните предмети, покрај тоа што ќе заштедиме пари и ќе им дадеме оригинален и персонализиран шмек на нашите домови, можеме да го намалиме отпадот и да ја почитуваме животната средина. Има многу идеи за рециклирање дома и да може да му даде втор живот на она што повеќе не служеше како што е предодредено да биде отпад.

Во оваа статија ќе ви дадеме некои од најдобрите идеи за рециклирање дома.

Важноста на рециклирање дома

рециклирана амбалажа

Навиката за рециклирање стана многу важна во последните години. Ова се покажа како најдобар начин да се намали количината на отпад што ја загадува животната средина. Иако консумеризмот донекаде ја отежна оваа задача, се повеќе луѓе одлучуваат повторно да користат некои елементи од своите домови. Иако многумина изгледаат бескорисни, има некои трикови и идеи што можете да ги искористите за да не морате да ги фрлате.

Придобивките од креативното рециклирање се во основа исти како оние од традиционалното рециклирање: грижа за животната средина, намалување на загадувањето, намалување на стакленички гасови, зачувување на природните ресурси и што е најважно, да развијат одговорни навики за потрошувачка.

Сепак, овој тип на рециклирање ни дава дополнителна вредност: ни помага да ја поттикнеме креативноста и нè прави поверојатно да бараме секојдневни решенија со материјалите, елементите и производите што ги имаме при рака.

Не се работи само за сортирање и повторна употреба, Главната придобивка од креативното рециклирање е да знаеме како да го земеме она што веќе го имаме и да му дадеме втор или дури трет циклус на живот, со што ќе се олеснат одговорните модели на потрошувачка.

Одличен начин да поминете незаборавни моменти со вашето семејство и да им дадете живот на производите што повеќе не ги користите е преку креативно рециклирање. Покрај идеите што ви ги даваме во оваа објава, можете да го погледнете и нашиот водич „Направи сами“ каде што можете да најдете примери за тоа како да направите неверојатни занаети.

Идеи за рециклирање

идеи за рециклирање дома

Пластично шише како саксија

Доколку размислувате да создадете урбана градина, можете да избегнете купување саксии и да придонесете за одговорна потрошувачка со користење на празни пластични шишиња. Со секач можете да ги исечете на половина, направете мал засек на дното за да се исцеди водата, и наполнете ги со земја за да може да се засади по ваша желба. Исто така, урбаната градина е одличен начин да ја одгледувате сопствената храна и да започнете активност која ќе и помогне не само на околината, туку и на умот и телото.

Сад за тестенини и зеленчук

Оваа идеја ви овозможува да заштедите простор и да ги одржувате овие производи свежи подолго време. како? Користете пластични шишиња, како безалкохолни пијалоци, и воведете ориз, наут или тестенини за да бидат достапни. Со бојата на база на вода, можете да ги декорирате однадвор за покреативна работа и да ги идентификувате со постојани маркери за да знаете на што се наоѓаат.

вазна со шише

Ова е класичен начин на креативно рециклирање на стаклени шишиња. Можете да ги обоите во прекрасни вазни и да ја декорирате вашата куќа на оригинален начин.

Стаклена чашка за јогурт како држач за свеќи

Една од функциите на овие очила може да биде да се користат како централни парчиња. Треба само да ги измиете и да ставите свеќа на нив за светлината да се рефлектира низ просторијата.

Рециклирајте издувен балон

Издушените топчиња често се ставаат во агли бидејќи повеќе не ја служат намената. Сепак, поради материјалите со кои се направени, Тие можат да се користат за правење забавни спортски чанти.

Нараквица од пластично шише

Ви даваме идеја за да не фрлате флаширана вода или безалкохолни пијалоци. Исечете го на парчиња и обложете ги со ленти од ткаенина за да направите слатки нараквици.

Светилка со пластична лажица

Лажиците за еднократна употреба останати од празниците може повторно да се користат како држачи за светилки, едноставно отсечете ја долната половина, користете тенок лепак и методично закачете го на барабанот или шишето со вода.

Организатор со картонски цевки

Картонски цевки за тоалетна хартија и други слични производи може да се користат за изработка на организатори на кабли. Може да се користат и за организирање шминка, моливи и друго. Ставете неколку во картонска кутија и користете го секој како разделник за споменатите елементи. Лесно е да се направи.

фото рамка со тегла

Се состои од ставање фотографии во стаклени тегли. Потоа, ќе треба да го наполните со многу масло.

Животно со капа од сода

идеи за рециклирање

Поради својата форма, капачињата со сода се идеални за изработка со деца. На пример, со лепење на картон, можете да направите слатки мали животни за украсување. Друга одлична опција е да ги залепите за вратата или фрижидерот со магнети. Ќе имате лесна и забавна забава.

Полица за книги

Љубителите на книги често акумулираат книги кои можеби никогаш повеќе нема да ги користат. Наместо да ги фрлиме, можеме да ги рециклираме и да ја направиме оваа прекрасна полица. На овој начин, создаваме неверојатни визуелни ефекти. Почит кон изворната литература што ќе ги остави без зборови сите што ќе не посетат.

Декоративна свеќа со затка

Плутите од одредени видови пијалоци можат да се претворат во мали украсни свеќи во дневната или спалната соба. Покрај тоа, тие се многу едноставни за правење. Наполнете ги со восок, ставете им мал фитил и оставете ги да одморат. Сепак, секогаш внимавајте да не изгорат ништо околу себе.

Закачалка со стар алат

Овие алатки секогаш ќе ни помогнат со некои задачи дома. Сепак, некои се толку стари што ги заменивме со повеќе технологија. За да не ги трошите, преклопете ги и залепете ги на дрвена површина за да добиете неколку закачалки. На овој начин ќе постигнете корисна и рустикална декорација.

Светилка со стара сијалица

Благодарение на финото стакло, сијалицата има многу елегантен допир и е совршена за декорација. За почеток, ако имате стари, тргнете ги одозгора, наполнете ги со масло или вода и ставете фитил.

Кутии за накит со пластични шишиња

Обликот на цветот на дното на повеќето пластични шишиња може да се користи за правење прекрасни повеќеслојни кутии за накит.

Се надевам дека со овие идеи за рециклирање можете да придонесете со вашето зрно песок за зачувување и грижа за животната средина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.