Зошто е важно да се заштити posidonia oceanica?

Посидонија океаника се морски треви

Океанска позидонија Добро е познат по својата улога на крајбрежјето и по загрозениот статус. Постојат многу луѓе кои знаат или слушнале за позидонија океаника, но не знаат зошто точно е толку важна и каква функција имаат.

Една од првите работи што треба да се знае за позидонија океаника е да се разликува од алги. Посидонија не е алга, тоа е подводно растение. Има овошје, цвеќиња, лисја, стебло и корени како нормално растение. Дали сакате тогаш да знаете зошто е толку важно да се зачува?

Океанска позидонија

океанската позидонија ја зголемува различноста на местото каде што живее

Позидонија океаника е подводно растение кое цвета на есен и произведува плодови познати како „морски маслинки“. Тоа е фотофилно растение, односно и треба сончева светлина дури и кога е под вода за да се спроведе фотосинтеза. Покрај тоа, позидонијата се дистрибуира во морињата формирајќи ливади од морска трева.

Една од функциите што ја има позидонија е да да биде добар показател за чисти води, бидејќи живее само во чисти води. Тие не се спротивставуваат на многу добро контаминирани места, не оксигенирани, со многу заматеност или со вишок органска материја. Тоа е ендемично растение на Медитеранот, прогласено за светско наследство од УНЕСКО како признание за неговите повеќе придобивки за животната средина.

Важноста на океанската позидонија

Благодарение на позидонијата, ерозијата на крајбрежјето е намалена

Една од главните функции што ја обезбедуваат ливадите од морска трева Тие треба да обезбедат биомаса и кислород за да создадат соодветни живеалишта за опстанок на многу видови. Затоа, ако позидонијата придонесува за преживување на многу видови, крајбрежјето на кое се наоѓаат овие панерогами ја зголемува нивната разновидност. Екосистем со огромна разновидност на видови е многу помалку ранлив на влијанијата што можат да се произведат врз него.

Друга од главните функции на позидонијата е тоа на намалување на ерозијата претрпена од плажите. Тие го прават ова со намалување на количината на талог што доаѓа со брановите кои ги заробуваат покрај пасиштата. Покрај тоа, тие формираат бариери против брановите. Пасиштата генерираат помеѓу 4 и 20 литри кислород дневно за секој квадратен метар, што претставува еден од најважните извори на оксигенација на Медитеранот. Дел од овој кислород се шири во Земјината атмосфера за време на периоди на максимална продуктивност.

Ако почнеме да го квантифицираме бројот на видови кои преживуваат благодарение на посидониските ливади, имаме околу 400 растителни видови и околу 1.000 животински видови. Сите овие живи суштества имаат свое живеалиште на ливадите позидонија. Затоа, зачувувањето на овие ливади е од витално значење ако сакаме да го зачуваме остатокот од додадените видови. Треските се исто така добра почва за животни како сунѓери, морски fishвезди, мекотели, стотици риби, морски коњи итн.

Многу од видовите кои се размножуваат на ливадите на Посидонија имаат голем комерцијален интерес, па нивното уништување би довело до сериозни проблеми во локалната економија која живее од риболов. Нуркачкиот туризам би изгубил значајно значење и со уништување на ливадите посидонија. Се проценува дека економските придобивки што ги создаваат пасиштата тие се на 14.000 евра по хектар годишно.

Што влијае на позидонија океаника?

позидонијата е во опасност

Деградацијата на пасиштата е многу брза како резултат на влијанијата што ги создаваат луѓето врз нив. Влијанија како што се загадувањето на дното, вишокот на органска материја (што влијае на правилниот раст на растението) и затоплувањето на медитеранските води предизвикани од климатските промени се некои од ефектите што ги уништуваат ливадите на позидонија. По жешкото лето, стапката на смртност е толку голема што загубите не можат да се надоместат со растот, што е исклучително бавно.

Една од човечките активности што најмногу ги уништува ливадите на позидонија е нелегална трала. Ливадите исто така се уништуваат со искоренување, фрлање, остатоци произведени од аквакултура, крајбрежна градба, инвазивни алги итн.

Како што можете да видите, ова растение е премногу корисно за да не се заштити.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.