Земјите кои во моментов произведуваат најмногу енергија на ветерот

Ветерници за генерирање на ветерна енергија

La енергијата на ветерот е еден од главните извори на промени во моментов кон други хоризонти кои немаат никаква врска со употребата на фосилни горива. Треба само да знаете дека најмалку 84 земји низ целиот свет користат ветерна енергија за да ги снабдат своите електрични мрежи.

Само пред една година капацитетот на ветерот надмина 369,553 gW а вкупното производство на енергија рапидно расте за да стане 4 проценти од вкупната електрична енергија што се користи на планетата. И, ако инсталираните 17 gW во 2014 година веќе беа доста достигнување, во првата половина на 2015 година тие достигнаа 21,7 gW, што не носи до глобалниот капацитет од 392 gW, со околу 428 gW до крајот на оваа година. 2015 година.

Глобалниот капацитет порасна во првите месеци од 2015 година за 5,8 проценти откако постигнавме 5,3% во 2015 година и 4,9% во 2013 година во истиот период. Ако земеме предвид дека во 2014 година годишната стапка на раст беше 16,5 проценти, така што до средината на 2015 година ќе достигне 16,8%, можеме да бидеме свесни за одлична година до која се држиме во 2015 година.

Ова зголемување на употребата на ветерната енергија се должи главно за економски придобивки Од овој извор, зголемувањето на конкурентноста, неизвесноста во светското снабдување со нафта и гас и притисоците да се движат кон чисти и одржливи технологии со текот на времето.

Главните производители на енергија на ветерот

Ветерници во Кина

Индустријата за ветер е сега управувани од добра разновидност на индустрии голем капацитет, енергетски задруги до еколошки групи. Познато е дека за поголем успех на овој вид извор на енергија ќе биде потребна уште поголема разновидност.

На крајот на јуни 2015 година, земјата со а најголемиот инсталиран капацитет на ветер е Кина на прво место, следени од САД на второ и Германија на трето.

Кина оваа година има 124 gW и порасна за 10 gW од 2014 година и во 44 gW од 2013 година. Континуиран раст што помага, делумно, во ублажување на неговите проблеми со загадувањето, иако ќе треба да вложи повеќе пари во овој вид извор за да може вистински да ги намали.

Следното е Соединетите држави со инсталирани 67 gW И во неговиот раст од 2013 година, за само две години, неговиот капацитет се зголеми за 8 gW со вистинска стагнација, нешто што може да се види и во Германија, Индија и Шпанија, се разбира, кога ќе се спореди со огромниот раст на Кина.

Освен главните сили во енергијата на ветерот, потребно е да се цитирај го Бразил кој покажа највисок сооднос раст на сите пазари со раст од 14% во оваа 2015 година.

Како негативна точка наоѓаме неколку европски пазари кои се парализирани, нешто што ќе му се случи на Германецот кога ќе влезат одредени измени во регулативата во следните две години, нешто што ќе го намали неговиот капацитет за производство на ветер.

Кина

Мелница за проверка на кинески оператор

Кина очекува да има 347,2 gW до 2025 година со годишни инсталации што ќе достигнат 56,8 gW. Нешто доста значајно за тоа што ќе значи овој вид енергија за оваа земја.

И иако Кина сега е како максимален експонент на овој вид енергија, таа навистина е во момент на стагнација. Бројките достапни на 2025 глобално ниво ќе надмине 962,6 gW што значи дека Кина ќе биде, дури и со овој удар, еден од главните играчи на овој вид енергија на планетата.

Токму во оваа година се предвидува дека Кина не само што ќе се категоризира како најголем инсталатер за енергија на ветерот до 2015 година, но исто така ќе продолжи да го води овој сектор во 2016 година.

Други земји кои ќе бидат од витално значење

Пропелер за ветерници во детали генерира енергија од ветер

Индија, Австралија, Јапонија, Јужна Кореја, Филипини, Тајланд и Тајван да го зголемат нивниот капацитет од 148,2 gW во 2014 година на 437,8 gW со процент на глобално учество што би достигнал 45,5%.

Други поголеми земји за успехот на енергијата на ветерот се Аргентина, Бразил, Чиле, Колумбија и Мексико кои ќе додадат 45,6 gW. Веќе зборувавме за Уругвај и Костарика како два од најголемите примери на политики што овозможуваат раст на овој вид чиста енергија, нешто од витално значење за нашата иднина.

Клучната енергија на ветерот за енергетската иднина

Овој вид на енергија стана исклучително рентабилно. Во областите каде што потрошувачката на енергија се зголемува, треба да се создадат нови извори, и токму тука енергијата на ветерот треба да игра многу важна улога.

На зрелите пазари каде што инфраструктурата за производство на јаглен, нуклеарна енергија или гас е веќе воспоставена, претстојат повеќе предизвици заради големата промена што треба да се случи. Тука е каде енергијата на ветерот треба да се натпреварува со трошоците за одржување од постојните извори на енергија. Сепак, изворот на енергија од ветрот е многу привлечна опција, освен фактот дека обезбедува енергија без да емитува стакленички гасови.

Инсталација на ветерница

Исто така, има нешто што се случува и тие ги намалуваат трошоците. Постојат три главни причини. Едната е дека ветерните турбини тие стареат, со повисоки кули и полесна конструкција. Второто е дека ефикасноста на синџирот на снабдување е зголемена, а системите за производство ги намалуваат трошоците. Третото, и последно, е што како што растат инсталациите за ветер, трошоците се заштедуваат со производство на поголем обем отколку што беше претходно.

Друга од нејзините главни причини е борба против климатските промени и влијанието што може да има чиста и ефтина енергија што е одржливо со текот на времето. Обезбедувањето на таа неопходна енергија за да функционира светот во кој живееме и истовремено да не предизвикува емисии на СО2 во атмосферата е целта на главните компании како што се Вестас.

Поврзана статија:
Големото значење на енергијата на ветерот

Истражување и развој на нови технологии

Многу е важна инвестиција во нови технологии така што енергетската ефикасност од овие турбини и различните иновации доведуваат до други патеки каде што тие можат да преземат повисоки проценти во глобалната потрошувачка на енергија од енергијата на ветерот.

Видовме познати личности со раст на Бил Гејтс тие инвестираат големи суми пари во новите енергетски технологии како што се 2.000 милиони долари што ги искористи.

Токму од технолошките гиганти кои интуираат мора да го смениме начинот на кој го гледаме енергетскиот пејзаж во кој се наоѓаме. Ако сме го коментирале Гејтс, уште еден од одличните како Марк Цукерберг, исто така, го прават своето песок за да охрабри повеќе приватни корпорации да бараат почиста иднина за сите и одржлива планета.

Бил Гејтс

Гугл има уште еден одличен проект во Африка каде ќе инсталира повеќе од 365 турбини на ветер на брегот на езерото Туркана во Кенија. Што ќе обезбеди 15 проценти од вкупната потрошувачка на електрична енергија во оваа земја.

El складирање на енергија Исто така, се покажа дека е од витално значење за сите овие неопходни промени што треба да се случат бидејќи зачувувањето на вишокот енергија што можат да го снабдат стотици турбини на ветер е од суштинско значење дури и да се нагласи употребата на извор на енергија како што е енергијата на ветерот.

Тесла и неговите домашни батерии покажуваат друг начин, но наместо на она што би било самостојно потпирање енергијата на корисниците, но од поголем обем може да ги снабдува и батериите потребни за „заштеда“ на тој вишок.

Имаме и нови технологии како на пр создадени турбини без сечила од Вортекс, шпанска компанија која во моментов игра многу поради вградување на некои турбини на ветер кои тешко предизвикуваат влијание врз животната средина, бидејќи освен што го елиминираат бучавата од потрадиционалните, тие не ја трансформираат околината како што прават.

Вител

Оваа технологија на Вортекс работи на таков начин што ја користи произведената деформација од вибрациите што ги предизвикува ветерот при влегување во резонанца во полу-крут вертикален цилиндар и закотвен во земјата. Токму оваа деформација е одговорна за производство на електрична енергија.

2016 година е многу важна година за енергијата на ветерот

На Самитот за клима во Париз се постигнати низа договори што ја стави 2016 година како витална година, така што овие проценти на енергетски капацитет на ветерот треба значително да се зголемат поради причините што сите ги знаеме.

Цитат за климата во која е позиционирана енергијата на ветерот како еден од виталните извори на енергија за намалување на стакленичките гасови во атмосферата што предизвикува проблеми и природни катастрофи низ целиот свет. Промена што треба да се направи од сите делови на овој свет за да има голем резултат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Даглас_дбсг dijo

  Идејата за создавање повеќе фарми со ветерници со цел малку да се подобри животната средина е одлична

 2.   луси соса dijo

  Одлично е што ми помогна за на училиште ...: стр

 3.   Erick dijo

  ооооооооо супер е

 4.   сива енергија dijo

  И одење нагоре што е добро

 5.   даријана рамони dijo

  Ова ми помогна за моето училиште и добив А.

  1.    Фиренца Торес dijo

   Ми служеше и за моето училиште и зедов еден како даријана рамон

 6.   Нереа dijo

  Мислам дека е одлично што ја земаат предвид животната средина.
  Енергијата на ветерот е супер идеја!

 7.   Хозе Кастиloо dijo

  Имаме нова технологија за складирање на енергија од соларни и ветерни централи во моментите кога се генерира и, за да можеме да ја користиме во време на најголема потрошувачка, што не е секогаш време на генерирање

  Доколку сте заинтересирани, контактирајте не info@zcacas.com

 8.   бисти на Нелсон Сабино queак dijo

  Јас го истражував ова прашање пред 30 години, патентирав неколку проекти, но два се исклучителни, едниот со парадигма на ветер и другиот за океански бранови. Досега не можам да најдам начин да ги пласирам на пазарот. Сметам дека е итно да се излезе од системот на џиновски кули, со хоризонтални оски, за друга поефикасна и поради брановите, да се предложи решение за индустриски цели, што не се случило досега. Отворен сум за контакти за да напредувам во овој важен пат.

 9.   осмар dijo

  Одлична одлука

бул (точно)