Неисхранетост, здравје и животна средина

Земјоделство

La Организација на Обединетите нации за храна и земјоделство (ФАО) и Светската здравствена организација (СЗО) го објавија започнувањето на втората меѓународна конференција за исхрана (CIN2) што ќе се одржи во Рим од 19 до 21 ноември и ќе се осврне на еден од најважните проблеми на нашево време: како да се реорганизира владата на систем нутриционистички MUNDIAL да се соочиме со трите најголеми предизвици на XNUMX век?

Прв предизвик, голем дел од население MUNDIAL денес страда од неухранетост. Една третина од децата во земјите во развој desarrollo се со недоволна тежина или се одложени зголемување. Две милијарди луѓе се погодени од недостатоци во микроелементи, и повеќе од 840 милиони страдаат од хроничен глад.

Втор предизвик, проблемите на здравје поврзани со инсуфициенциите или ексцесите на нашата потрошувачка, со техники на производство, индустриска трансформација или дистрибуција погрешно, размножување. Дебелината и прекумерна тежина тие влијаат на околу XNUMX милијарди луѓе.

El прекумерна потрошувачка масти или шеќери, остатоци од пестициди во храната, зголемената употреба на додатоци во исхраната станаа масивни феномени на амбит Социјално. Не сметајќи ги проблемите на безбедност санитарни кои убиваат околу три милиони луѓе секоја година во светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.