Здравствени ризици од употреба на биомаса

Во Сиромашни земји или неразвиена е многу честа појава употреба на огревно дрво, остатоци од култури, јагленитн. за готвење и греење, бидејќи е поевтино во споредба со другите извори на енергија.

Според организациите како ФАО и СЗО, тие проценуваат дека биомасата, особено огревно дрво и јаглен, се користи во милиони сиромашни домаќинства ширум светот.

Употребата на овие елементи како горива бидејќи печките, шпоретите и друга опрема се многу несигурни, па согорувањето што се случува е нецелосно и создава емисии на токсични материи како што се јаглерод моноксид, бензен, формалдехид, полиароматски јаглеводороди, меѓу другото кои сериозно влијаат на здравјето на луѓето кои се на местото .

Недостаток на вентилација и сиромашни домови без доволна инфраструктура го ризикуваат здравјето на луѓето бидејќи се изложени на загадување важно

Пневмонија, инфекции на респираторниот тракт кај децата се многу чести кај домаќинствата кои користат цврсти горива или биомаса и тие произведуваат илјадници смртни случаи годишно од оваа кауза. Емфизем и хроничен бронхитис и срцеви проблеми се исто така чести во овие типови на средини. Други болести и симптоми се поврзани со загадувањето на биомасата, иако има помалку информации.

Употребата на биомаса мора да се изврши безбедно за да не предизвика здравствени проблеми.

Огревното дрво мора правилно да се исече, оставете го да се исуши, но исто така користете соодветни печки и печки кои имаат оџаци и аспиратори, така што чадот не останува во домовите и не го загадува.

Важно е да се снабдува технологија помодерно до сиромашно население, така што тие можат безбедно да се загреваат или да готват користејќи биомаса.

Употребата на биомаса е предци, но денес сиромашните се оние кои најмногу ја користат затоа што е најпристапниот извор што го имаат, важно е да се спречи контаминација и здравствени проблеми од оваа причина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.