Дишење на Земјата преку сезонски вегетациски циклуси

Здив на Земјата

За да ги одредиме периодите од годината, се базираме на сезони, во рамките на кои имаат временски периоди на кои се повикуваме стабилни климатски услови во даден регион, во одреден опсег.

Како што знаете, овие периоди се 4 (пролет, лето, есен и зима) и траат околу 3 месеци.Во случај да не знаете, сезоните всушност се должат на наваленоста на оската на центрифугата на Земјата во однос на рамнината на нејзината орбита во однос на Сонцето, со што се постигнува дека различни региони добиваат различни количини на сончева светлина во зависност од годишното време.

Ова секако се должи на времетраење на денот и наклонетост на Сонцето над хоризонтот.

Здив на Земјата

Но, нема да зборувам со вас за сезоните воопшто, туку за сезонски циклуси на вегетација.

Со промена на сезоните вегетацијата исто така се менува со своите циклуси, особено за географските широчини подалеку од екваторот.

На пример, кога ќе пристигне есента растенија именуван листопадни ги губат лисјата за подоцна да ги поврати кога ќе влезе пролетта.

Ртење на семето, нивниот раст, губење на лисја, цветни, итн. тие се дел од сезонските циклуси на вегетација.

Ние, мислам на човечките суштества воопшто, почнавме многу да се мешаме во овие сезонски циклуси, дури и така, тие се појавуваат и ни оставаат слики како оваа што ќе ви ја покажам следно.

На овој начин можеме да го видиме сезонски циклуси на вегетација што не е ништо повеќе од гледање на сопствената Земја "дише" и давање живот. Бидејќи, сите живи суштества зависат од овие циклуси во растот на растенијата, без оглед дали е за храна, за кислород и многу повеќе.

НОАА STВЕЗДА

Никој Бремер создаде серија слики кои ни го покажуваат „дишењето“ на Земјата низ овие сезонски циклуси на вегетација во текот на една година.

Податоците доаѓаат од НОАА STВЕЗДА, сателитски апликации и истражувачки центар, кој користете го сензорот VIIRS (Видлив пакет со радиометар за инфрацрвени слики) на сателитот SNPP (Национално партнерство за поларно-орбитирање на Полари), за да добиете детални информации за вегетацијата на нашата Земја секоја недела.

Сезонски циклуси на вегетација

Сезонски циклуси 52 недели

На картата можете да ја видите сезонски циклуси преку 52 недели за времетраење што трае една година, поточно овие слики претставуваат 2016.

Подемот и падот на растот на вегетацијата на северната хемисфера тие се особено видливи.

Сепак, како што покажуваат различните делови на планетата, се гледаат и другите циклуси и сезони.

Регионите на Нов Зеланд, Бразил и јужна Африка тие имаат обратен циклус со тој на Северот.

Исто така, се забележува како во Индија започнува сувата клима со монсуните.

Зеленило

Се нарекува специфичната променлива што може да се види на картата „Зеленило“, или понаучно, е Индекс на вегетација на нормализирана разлика (СМН).

Зелената може да се искористи за проценка на почетокот и стареењето на вегетацијата, почетокот на сезоната на растење и фенолошките фази.

За области без вегетација (пустина, високи планини итн.), Посочените вредности ги карактеризираат условите на површината.

Големиот предизвик

Создавањето на „дишење“ на Земјата низ сезонските циклуси на вегетација претставува доста предизвик оттогаш анимацијата е составена од 50.000 циклуси што одговараат на 52-те недели во годината.

Сè е одделено со различни големини, бои и непроирности, така што тие биле проучени 3 различни методи да видите која би можела да биде слична на најприродната додека не го добиете резултатот што може да го видите погоре.

И, ако сè уште сте заинтересирани да ги видите разликите подетално може да ја видите побавната верзија овде, иако ве предупредувам дека ако е вистина дека е побавно, ќе мора да бидете трпеливи кога ќе ги видите 52-те недели.

Како што се очекуваше и благодарение на помошта на Надие Бремер можеме да уживаме во оваа работа во која јасно набудуваме како вегетацијата делува како белите дробови на планетата и мора да се грижиме за нив и да ги заштитиме по секоја цена.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.