Еко-иновација за енергетска ефикасност во зградите

сертификат за енергетска ефикасност

Иновациите и развојот на технологијата ја подобруваат ефикасноста во енергетскиот сектор. Добар начин да заштедите и да не испуштате стакленички гасови е да се обложувате на обновлива енергија. Сепак, постои и друга опција која е да се подобри енергетската ефикасност за да се намали потрошувачката во зградите.

Постојат некои европски фондови кои започнаа во 2014 година и ќе завршат во 2020 година чијашто главна цел е подобрување на енергетската ефикасност во зградите. Но, кои иновации се оние што помагаат да се биде поефикасен?

Еко-иновацијата како метод на енергетска ефикасност

Хавиер Гарсија Брева

Во Мадрид, презентиран е нов извештај за ИПМ во кој се истакнува дека еко-иновациите во зградите можат генерираат 70% заштеда во греење и ладење, создаваат 400.000 работни места и ги намалуваат здравствените трошоци за 8.200 милијарди евра. Меѓу мерките предложени во овој извештај за рехабилитација во градски размери, имаме складирање и инфраструктура што е неопходна за полнење на електричните возила.

Оваа голема иновација во зградите игра основна улога на најразвиените пазари ширум светот, бидејќи тие ќе го променат сегашниот дизајн на градовите. Технолошки најнапредните градови го зголемуваат бројот на електрични возила во оптек. Со ова, неопходни се различни инфраструктури за полнење на возилата.

Извештајот, исто така, го зема предвид подобрувањето на заштедите со примена на техники за енергетска ефикасност во зградите и транспортот, имајќи предвид дека ќе се добијат значителни придобивки и ќе се намалат трошоците за санитарни производи.


„Направивме исцрпна анализа на документите одобрени од Брисел во последните две години, кои претставуваат автентичен водич за тоа што треба да се разбере со иновативните активности во градежништвото и рехабилитацијата. Дефиницијата за енергетска еко-иновација е поврзана со мерење на резултатот од животната средина пред и по дејствата“, Објаснува Гарсија Брева, експерт за енергетски политики и претседател на N2E.

Се разбира, со цел да се подобрат сите овие упатства за енергетска ефикасност во зградите, мора да се спроведат добри практики за само-потрошувачка, сепак, овде во Шпанија продолжуваме со данокот на сонце што продолжува да ни лишува да можеме да управуваме со нашата енергија . Во остатокот од Европа, се прави напредок кон моделот на управување со побарувачката на енергија кој има за цел да им обезбеди на потрошувачите инструменти што ќе им овозможат да управуваат со сопствената енергија.

Се прави обид за ревалоризација на урбаното опкружување

точка за полнење на електричен автомобил

Урбаната средина е местото каде што живееме и затоа упатствата на Европската комисија се оние кои предлагаат државна помош за животната средина и енергијата и ги поврзуваат различните техники на еко-иновации со заштитата на животната средина и енергетската ефикасност. Тие, исто така, размислуваат за мерките кои се насочени кон заштеда на енергија и употреба на обновливи извори. Бидејќи во економија заснована на намалување на потрошувачката на енергија, обезбедувањето заштеди е од витално значење. Во борбата против климатските промени, енергетската ефикасност и употребата на обновливи извори се најдоброто оружје.

Иновацијата, според тоа, е додадена вредност што ја претвора енергетската ефикасност во фактор на конкурентност и претставува попривлечна алтернатива за финансирање, за да се измени негативната перцепција на банките кон заштеда на енергија, заснована на ревалоризација на урбаното опкружување и придобивките што ќе ги донесе на економијата.

Бидејќи предлозите од Брисел бараат промена во сегашната регулатива за електрична енергија и градежните стандарди, заедно со промената на однесувањето на потрошувачите во користењето на енергијата, зградите кои се помалку енергетски ефикасни и имаат поголема потрошувачка, тие ќе имаат тешко време на пазарот.

Трансформација во поефикасни згради

Како резултат, кон ова подобрување на енергетската ефикасност на зградите, мора да се подобрат само-потрошувачката и обновливите извори на енергија. Користете А ++ енергетски ефикасни апарати и нето примарната енергија што произлегува од одземање од примарната енергија што и е потребна на зградата за делот што е покриен со обновливи извори за да се утврдат вредностите за ЕЕЗН во различните географски области.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.