Порастот на цената на нафтата и нејзините социјални последици

El цена на нафтата На меѓународно ниво, тоа се зголемува веќе неколку месеци како резултат на политички и социјални проблеми, поради што суровата нафта се зголемува во цената, а тоа ги достигнува потрошувачите.

Поединци во голем дел од планетата плаќаат повеќе гориво, на електрична енергија па дури и храна. Бидејќи овие се преместуваат на долги растојанија со брод или камиони што трошат фосилно гориво и затоа храната се зголемува и кога цената на нафтата се зголемува.

Тоа е одлична негативна верижна реакција, бидејќи социјалните групи со помалку ресурси се најпогодени затоа што немаат капацитет да ги апсорбираат овие зголемувања, па затоа стануваат посиромашни.

Исто така, тоа негативно влијае на економскиот развој на општествата бидејќи тие не можат да произведуваат поради високата цена на суровините или производите неопходни за нивно производство.

Кога цената на нафтата се зголемува, сиромашните луѓе стануваат посиромашни, спротивно на обновливите извори на енергија што им помага на луѓето да ја напуштат својата состојба на сиромаштија.

Неколку долари повисоки или пониски од суровата суровина одредуваат дали некои луѓе ќе можат да јадат поради цената на храната, бидејќи ако растат тие нема да можат да ја купат.

El нафта ги маргинализира оние кои се сиромашни и обновливи енергии тие ги интегрираат луѓето со помалку ресурси во општеството и им овозможуваат да ги развиваат своите економски активности, да имаат електрична енергија итн.

Земјите и компаниите се расправаат околу нафтата, но не се грижат за социјалните последици што ги предизвикува во неразвиениот свет.

Во нафтениот бизнис имаат само неколку придобивки, додека во бизнисот со обновлива енергија ги фаворизира сите социјални сектори.

Замената на нафтата мора да биде што поскоро за сиромашните да не останат заложници на цената и да продолжат да влијаат на нивните животи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Алејо dijo

    Можеме ли да го одржиме нашиот животен стандард, ако цената на нафтата постојано се зголемува?