Заштеда на енергија и рециклирање

Во сите земји reciclaje не само да се намали количината на отпад, туку исто така помага да се намали емисии на јаглерод диоксид, масло, електрична енергија и вода.

Рециклирање на секаков вид материјали од хартија, стакло, пластика, метали итн. но употребата на обновливи енергии ќе овозможи подобро енергетска ефикасност и намалување на загадувањето.

Рециклирањето суровини овозможува значителни заштеди во индустриската област од повеќето моќ што троши е да извлече и произведува суровини за подоцна да ги разработи производите.

Пример за да може да се разбере големината на заштедата на енергија што ја има при рециклирање е дека ако се користи рециклиран алуминиум, се трошат само 5% од она што би се потрошило доколку се извлече од рудник, па затоа има 95% заштеда на енергија, како и помалку емисии.

Од витално значење е сите сектори во општеството да се посветат на заштеда на енергија и да бараат ефикасност во користењето на енергијата. Особено индустриските сектори бидејќи тие се оние кои трошат најмногу енергија и создаваат најголемо загадување.

Изградбата на постројки за рециклирање кои користат обновлива енергија е апсолутно одржлива економски, но и еколошки. Постои ефикасна технологија за заштеда на енергија во процесот на рециклирање, така што масовната употреба ќе овозможи важни подобрувања во животната средина. Како и трошоците бидејќи е поевтино рециклирани суровини отколку оние добиени од извори.

Промовирањето на индустријата за рециклирање е начин за голема соработка со заштита на животната средина и борба против климатските промени.

Но, не само што е потребно за индустриите да рециклираат, туку и сите граѓани да учествуваат во оваа задача за да се искористи целосниот потенцијал на материјалите штом еднаш ќе бидат отфрлени и да може повторно да се вметнат во ланецот на производство.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.