Заштеда на енергија во развиените земји

Во повеќето земји, заштедата на енергија се промовира за да се намали Емисии на СО2.

Но, големите трошоци за енергија, отпадот и неодржливите потрошувачки навики се јавуваат со поголем интензитет во развиените и индустријализираните земји. Бидејќи сиромашните земји немаат високо ниво на индустријализација и потрошувачката на енергија на нивното население не е толку раширена.

На развиените земји (ПД) се највисоки загадувачи на планетата, но во последниве години потребата од за заштеда на енергија и промени во однесувањето за да се намалат нивоата на емисии.

Државите се главно одговорни за водење на членовите на општеството на патот кон рационално и ефикасно користење на моќ.

Исто така, од витално значење е употребата на обновливи енергии за сите видови активности да се охрабри и да се помогне масовно да се прошири употребата на обновливи енергии.

Развиените земји можат да им помогнат на сиромашните да спроведат алтернативна технологија за користење и трансфер на енергија.

Најважни земји се оние кои поставуваат трендови во однос на видот на технологијата и енергетските стратегии што се развиваат во светот.

El економски развој можно е со користење на обновливи енергии и ефикасна потрошувачка на енергија.

Измената на енергетските политики на ПД врз основа на нафта, На фосилни горива и нуклеарни Потребно е време, но поради социјалниот притисок за загриженост за животната средина, се прави напредок во овој поглед.

El за заштеда на енергија мора да се практикува во сите области и не само да се размислува на краток рок, туку и во иднина.

Образованието е од суштинско значење за да можат емисиите значително да се намалат, многу е важно да се научи целото население да заштедува енергија за нивната потрошувачка да биде одговорна и свесна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.