Замаец

Запчаници со замаец

Сигурно некогаш сте чуле дека автомобилот се движи по инерција. Ова се должи на замаец. Тоа е многу важен дел што го условува движењето на моторот на возилото. Ретко е дека некое лице кое не е посветено на работа во оваа област, не знае ниту замаец ниту како работи или за што служи. Сепак, сосема е препорачливо да знаете сè за тоа, бидејќи тоа е клучен дел од нашето возило.

Дали сакате да знаете сè за замаецот? Во овој пост ќе ви кажеме сè, само треба да продолжите да читате.

Општини

работа на замаец

Како што споменавме, замаецот е еден од деловите што припаѓаат на моторот на возило што го условува движењето и е еден од најважните. Механичар е запознат со ова име и штом го слушне тоа име, тој знае сè за тоа. Сосема е корисно да се знае за овој дел и како работи за да се избегне правење работи што можат да го скршат и да предизвикаат да потрошиме цело богатство на поправка.

Како што сугерира името, замаецот е поврзан со инерцијата што ја носи автомобилот. За оние кои сè уште не знаат што е инерција, можеме да го дефинираме како движење што еден предмет го одржува сам по себе, без никаква сила да дејствува врз него. Во написите на механичка енергија y кинетика Видовме дека ако некој предмет се движи во вселената, бидејќи нема сила на триење или гравитација, тој ќе се движи со својата инерција.

Ако го ставиме автомобилот во прва брзина и ја подигнеме спојката, можеме да се движиме без притискање на гасот или на која било друга педала се додека сме на ниво. Ова движење што го прави автомобилот може да се движи самостојно додека некоја друга сила не го запре. Сила како што се триење со земјата, наклонот или некоја препрека.

Појасен пример е моментот кога возиме автобус и тој одеднаш застанува. Во овој момент сите патници се наведнаа напред бидејќи нашето тело сакаше да ги задржи движењето и брзината што ги имавме пред автобусот да запре.

Каде се наоѓа и видови на замаец

замаец

Замаецот е челична запчаница што се наоѓа во моторот на автомобилот на крајот на коленестото вратило на менувачот. Функцијата на ова челично тркало е да ја чува кинетичката енергија генерирана од моторот и да ја испраќа до тркалата. Оваа енергија го тера автомобилот да се движи без да „грчи“.

Постојат различни замаец, иако, како и во сите области, некои се продаваат повеќе од другите поради нивната корисност или знаење за тоа. Во овој случај, замаецот со една маса или двојна маса е најпознат. Постојат некои видови како што се:

  • Замаец со единечна маса. Тоа е најдобро познато низ целиот свет и се нарекува така затоа што е само едно парче. Неговиот облик е кружен и заби и делува како поврзувачка врска за најважните делови од моторот на возилото.
  • Замаец со двојна маса. Овој е доста револуционерен во овој свет и, веројатно, е оној што го заменува претходниот толку добро познат. И, тоа е што е поцелосно, тоа е поефикасно. Тие имаат два кружни елементи и еден пролетен елемент кој помага при амортизација. Благодарение на пружините има вибрации што го прават моторот помазен кога работи менувачот. Токму овој дел ги апсорбира вибрациите за да го ублажи „ударот“ и да спречи треперење на автомобилот.

Како функционира

истрошен замаец

Воланот работи на многу едноставен начин. Тркалото кое има забен облик е одговорно за извршување на работата на ја примаат целата кинетичка енергија испратена од моторот и го асимилира за да може да го пренесе на тркалата. Овој диск мора да биде многу тврд и отпорен доколку сакаме тркалата секогаш да ја имаат таа инерција што ја споменавме погоре.

Доколку овој дел не е во мотор или е неисправен, би забележале континуирани вибрации и тропалки. Сепак, многу пати може да ни се случи да ги добиеме овие осцилации и да го забележиме тој штракаат во моторот, но потоа тие исчезнуваат. Ако тој штракаат продолжи да се појавува, ќе го изгубиме квалитетот на возењето и автомобилот ќе почне да се влошува се повеќе и повеќе.

Некои од вас ќе мислат дека тоа е како запчано тркало Може да ги елиминира вибрациите од автомобилот за да ја пренесе таа енергија на тркалата. Па, замаецот работи благодарение на две маси. Еден од нив почнува да ротира во корист на моторот, додека другиот го прави тоа во согласност со менувачот. Амортизерите се прицврстени на овие маси за да може да има осцилација под поголем агол на опсег. Во тој момент вибрациите се пренасочуваат со моќност кон тркалата или се тотално елиминирани.

Друга функција што ја има замаецот е да го поддржува стартувањето на возилото. За автомобили со електричен старт, замаецот има функција да го стартува коленестото вратило и да им дава моќ на експанзионите циклуси, така што моторот започнува да работи. Ако стартниот мотор на возилото немаше замаец, тој веројатно ќе се истрошеше многу брзо и ќе требаше да се менува на секои неколку месеци.

Домашен замаец

замаец со двојна маса

Ако сакате да направите домашен замаец за проект, можете да направите дрвен. Се бара дневник и се прави дупка во центарот. Колку повеќе тежи замаецот, толку повеќе енергија може да собере. Ако дупката во центарот на трупчето има пукнатини, не користете ја, бидејќи тоа може да те скрши и да те повреди многу.

Следно поминуваме низ дупката со стап и правиме уште една дупка во стапот одозгора. Со парче дрво го воведуваме и правиме две странични дупки на парчето дрво. За да завршиме, со две странични дупки во парчето дрво можеме да поминеме тенка јаже што е врзано за горниот дел од стапот и за долниот дел од трупот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за замаецот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.