Загадување на водата

Вода Нормално, загадувањето на водата се јавува преку директно или индиректно испуштање на водни ресурси (реки, мориња, езера, итн.) Од разни Загадувачки супстанции.

Природата има можност да се исчисти ако прими мала количина на загадувачи и на овој начин повторно да се врати во рамнотежата. Проблемот започнува кога загадувачите го надминуваат апсорпциониот капацитет на системот.

 

Главни форми на загадување на водата:

Една од нив има врска со неговата природен циклус, при што може да дојде во контакт со одредени загадувачки состојки (како растворени или суспендирани минерални и органски материи) што постојат во земјината кора, атмосферата и во водите.

Но, друг вид на загадување на водата - кој има тенденција да биде најважен и најштетен - е оној што има посебна врска со делувањето на луѓето. Тука имаме многу можности. Меѓу најчестите можеме да ги споменеме:

 • Испуштање на остатоци од токсични материи од индустриски и урбани процеси, кои се фрлаат во реки, мориња и езера.
 • Загадувањето произведено од интензивна употреба на пестициди и ѓубрива во земјоделството интензивни, кои навлегуваат во подземни водоносни слоеви.

 • Theубрето фрлено на крајбрежјето, за жал на ова ѓубре му требаат стотици или илјадници години да се деградира.

Ѓубре

 • Употреба на загадувачки горива во чамци, кои завршуваат во морето како резултат на чистење на чамците или како резултат на несреќи, како што е „Престиж“.

Загадување на океанот

Иако можеби не изгледа така, многу е важно да сме свесни за опасноста од загадувањето на океаните и дека благодарение на нив, покрај многу ни дава можност да имаме кислород, истиот кислород што го дишете.

El намерно фрлање отпад, истурање на нафта и голема разновидност на груби хемикалии кои се влеваат во океанската кауза нејзината контаминација не само што влијаат на растенијата и морските видови кои живеат во нив, туку и на целата светско население

Истекување на нафта

Во моментов брент е најголем закана во врска со загадувањето на океаните, бидејќи производството и транспортот на нафта многу порасна со цел да се задоволат потребите на сегашната економија.

производство и транспорт на нафта

Поради излевањето нафта на океанот, умре повеќето животни кои ги населуваат

истури нафта

Да размислиме и за сè што генерира нафта, и која често се користи за производство на пластика и многу други производи, За жал сето ова се чини дека завршува на дното на океанот.

ѓубре во морето

Негативни ефекти на маслото од океан

Се вели дека повеќе од 80% од загадувањето што се случува во океаните е наша вина, и во основа тоа се должи на неправилната употреба што ја правиме нафта.

Покрај тоа, се покажа како резултат на многу напор при чистење за да се елиминираат остатоците од маслото што се наоѓа на дното на океанот оштетувањето на водата и морскиот живот продолжува најмалку 10 години. Имајќи го во предвид фактот дека има неколку излевања на нафта секоја година, бројот на такви ефекти е поразителен.

излевање на нафта и нивните последици

Спречување и контрола на морското загадување со нафта

Кога се наоѓа точка на морско загадување како резултат на нафта, се спроведуваат низа студии за областа за да се одлучи протоколот што треба да се следи, за да може исчистете го целосно. Ако дамката е мала, можете да изберете да почекате да се раствори природно, иако најнормално е да спречите пред да трчате.

Поради оваа причина, овој вид морска превенција обично се прави од чамци чиишто активности за дејствување се следниве:

 • Развој на технички стандарди за примена на танкери
 • Технички прегледи на цистерни
 • Контрола на поморскиот сообраќај
 • обука
 • Одговор значи дека спречуваат несреќи (контролни кули, влечни бродови и сл.)

Контаминација на водните ресурси

Морето не е единствено што прима контаминација, всушност имаме голем проблем поради контаминацијата на реките и езерата.

За жал, има многу агенти кои можат да ги загадат реките и езерата. Најважно би било:

 • канализациона вода и други остатоци кои бараат кислород (кои обично се органски материи, чие распаѓање создава дезоксигенација на водата).
 • Инфективни агенси кои на крајот предизвикуваат гастроинтестинални нарушувања, па дури и страшни болести на оние кои ја пијат таа вода (колера, ...).

преостаната вода

 • Хранливи материи за растенијата Тие се наменети да го стимулираат растот на водните растенија, кои на крајот се распаѓаат, го осиромашуваат растворениот кислород и предизвикуваат повеќе од непријатни мириси.

 • Хемиски производи, како што се пестициди, разни индустриски производи, хемиски супстанции содржани во детергенти, сапуни и производи од распаѓање на други органски соединенија.

преостаната вода

 • Неоргански минерали и хемиски соединенија.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.