Загадувањето во Париз штетно како чадот од тутун

Париз

На 13 декември 2013 година, улиците на Париз беа загадени како просторија од 20 квадратни метри со осум пушачи. Главниот град минуваше низ епизода од загадување исклучително густа, поради сообраќајот на патиштата, греењето и индустриските активности. Во 18 часот, небото претстави 6 милиони честички парична казна на литар воздух, 30 пати повеќе од нормалното. Атмосферата за еден парижанец беше слична на онаа во Парижан пушењето пасивно.

Овие необјавени податоци беа објавени во понеделникот, на 24 ноември, и беа добиени благодарение на парискиот бал, инсталиран во паркот Андре Цитроен, во областа 15, во можност континуирано да го мери наночестички присутни во воздухот. Овие честички ултрафини, чиј дијаметар е помал од 0,1 микрони, се исклучително штетни за здравјето на луѓето, бидејќи тие продираат длабоко во белите дробови, влегуваат во проток сангвистички и тие можат да стигнат до садовите на срцето.

Фина o ултрафини, овие честички се класифицирани од 2012 година од Светската здравствена организација (СЗО), како канцерогени (бели дробови, мочен меур). Овие можат да предизвикаат болести кардиоваскуларни и астма. Тие исто така имаат влијание врз раѓањата и ги ставаат бремените жени на поголем ризик да раѓаат деца со ниска родилна тежина. На СЗО проценува дека повеќе од 2 милиони луѓе ширум светот умираат годишно од вдишување честички парична казна во воздухот, поради загадување атмосферски низ целиот свет


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.